Samorządowcy świętowali

28 Maja 2014

 

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego starosta kielecki Zdzisław Wrzałka gościł w Pałacu Prezydenckim.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Święto to obchodzone jest na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

Z samorządowcami z całej Polski spotkał się prezydent RP Bronisław Komorowski. W wydarzeniu tym uczestniczyli także wójtowie z powiatu kieleckiego.

Podczas spotkania prezydent podkreślił, że Polska samorządność jest jedną z dźwigni rozwoju ojczyzny, a także źródłem polskiego sukcesu. Wskazywał, że ludzie dostrzegają dobre zmiany w swoich małych ojczyznach, co jest wielkim osiągnięciem samorządowców. - Mamy wszyscy ogromną satysfakcję dzisiaj patrząc, że inni chcę nas naśladować, oceniają naszą drogę jako drogę sukcesu – podkreślił.

Podczas spotkania prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Marian Buras, wójt gminy Morawica.

Zdzisław Wrzałka podkreślił, że tegoroczne obchody Dnia Samorządowca są  szczególne ze względu na inny ważny jubileusz - 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Dzień Samorządu Terytorialnego to święto społeczności lokalnych i regionalnych. Ustawa o samorządzie terytorialnym całkowicie zreformowała ustrój administracyjny w Polsce, dzięki czemu środowiska lokalne mogły wziąć większą odpowiedzialność za swoją przyszłość i rozwój własnej społeczności. Mają też większy wpływ na podejmowane decyzje w swoich gminach i powiatach - powiedział starosta.

Dzień Samorządowca obchodzony jest 27 maja, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów do rad gmin i miast oraz wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym, która w 1990 r. ukształtowała nowy model ustroju administracji publicznej w terenie. Składała się na niego administracja rządowa i samorządowa.
Jedynym szczeblem samorządu terytorialnego była wówczas gmina. Ustawa nadała jej osobowość prawną. Jako organy gminy wskazano: radę oraz kilkuosobowy zarząd z wójtem, burmistrzem lub prezydentem na czele. Samorząd otrzymał prawo do posiadania mienia komunalnego oraz wyposażony został w dochody własne, uzupełnione subwencjami i dotacjami z budżetu państwa.
Kilka lat później - 1 stycznia 1999 r. utworzono samorządy powiatowe i wojewódzkie, utrwalając w ten sposób model samorządu terytorialnego oparty na trzech, niezależnych od siebie, szczeblach. Jedną z wielkich wartości, którą zawdzięczamy reformom samorządowym, jest nowy sposób myślenia mieszkańców "małych ojczyzn", którzy wiedzą, że mają realny wpływ na różne obszary życia ich lokalnej wspólnoty.
Ponad dwadzieścia lat od przełomowych wyborów do rad gmin i miast odżywa dyskusja o kształcie polskiej samorządności. Bez wątpienia przed samorządami wszystkich szczebli stoi teraz ogromne wyzwanie, jaki jest nowe, unijne programowanie na lata 2014 - 2020.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów