Samorządowcy o unijnych szansach
19 Lutego 2013Nowe rozdanie funduszy unijnych na lata 2014- 2020 było jednym z tematów spotkania samorządowców z gmin powiatu kieleckiego.
Pierwsze w tym roku spotkanie wójtów, burmistrzów i przewodniczących rad gmin i miast powiatu kieleckiego odbyło się we wtorek, 19 lutego. Uczestniczyli w nim ? starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka, wicestarosta ? Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu ? Jacek Barański, Bogdan Gierada i Michał Godowski oraz przewodniczący Rady Powiatu ? Józef Szczepańczyk wraz z wiceprzewodniczącymi ? Renatą Janik i Janem Cedro.
Powiat użyczy grunty
- Takie spotkania są dla nas wszystkich bardzo ważne , możemy bowiem wspólnie przedyskutować istotne sprawy, wymienić poglądy ? mówił starosta Zdzisław Wrzałka, otwierając spotkanie. Podziękował on również samorządowcom z gmin powiatu kieleckiego za ubiegłoroczną współpracę .
Przewodniczący Józef Szczepańczyk podkreślił, że niezwykle ważna jest współpraca samorządów, szczególnie teraz, gdy planowane są zmiany dotyczące ich funkcjonowania. Wspomniał m.in. o projekcie prezydenckim ustawy samorządowej, który miałby wejść w życie w 2015 r.
- Zakłada on m.in. możliwość łączenia funkcji wójta i burmistrza z mandatem senatora ? powiedział przewodniczący Rady Powiatu.
Pierwszym punktem spotkania były wchodzące w życie od 1 marca przepisy dotyczące ewidencji i utrzymania przystanków. W myśl nowych zapisów miejsca, przy których mogą zatrzymywać się pojazdy komunikacji publicznej, muszą posiadać jednakową nazwę w rozkładach jazdy u wszystkich przewoźników poruszających się na danej trasie. Jeśli władze samorządowe nie ustalą przy swoich drogach takich miejsc, może dojść do sytuacji, w której żaden z przewoźników nie będzie mógł się tam zatrzymywać.
- W powiecie kieleckim większość gmin podjęło uchwały lub są na etapie ich przygotowania. Jako powiat zaproponowaliśmy gminom podpisanie umów użyczenia gruntów pod przystankami leżącymi przy naszych drogach. Umożliwi to gminom pobieranie opłat za zatrzymywanie się na tych przystankach pojazdów transportu publicznego. Wynoszą one 5 gr za jedno zatrzymanie się. Te opłaty pozwolą gminom na zrekompensowanie wydatków poniesionych na utrzymanie przystanków i budowę wiat ? mówił Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Unijne rozdanie ? znaki zapytania
Sporo pytań i ożywioną dyskusję wywołało wystąpienie Grzegorza Orawca ? dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, który mówił o programowaniu funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 w województwie świętokrzyskim.
- Pula środków przeznaczona dla naszego kraju jest już znana, natomiast nie znamy algorytmu dla naszego województwa, który z pewnością będzie inny niż dotychczasowy ? powiedział Grzegorz Orawiec.
Perspektywa ubiegania się przez samorządy o środki unijne nie byłaby pełna, gdyby nie określono najważniejszych problemów, przed którymi w najbliższych latach stanie nasz region. Do najpoważniejszych należy zaliczyć ? przewidywaną zapaść demograficzną (z przewidywań wynika, że w naszym regionie do 2035 r. liczba mieszkańców zmniejszy się o 15 proc.), problemy z dostępnością komunikacyjną ? drogową oraz kolejową. Niezwykle istotne w kontekście funduszy unijnych na lata 2014-2020 jest także określenie kluczowych obszarów gospodarki województwa świętokrzyskiego, do których należą ? przetwórstwo rolne, budownictwo, turystyka prozdrowotna, efektywne wykorzystanie energii oraz branża targowo-kongresowa.
- Musicie państwo pamiętać, że od 2014 r. zmieni się filozofia podziału funduszy unijnych ? mając na względzie lokalne problemy będziecie jednak musieli patrzeć globalnie. Wasze potrzeby muszą być spójne z wytycznymi Unii Europejskiej ? mówił dyr. Orawiec.
Samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego zaapelowali do przedstawicieli wojewódzkich władz samorządowych o pomoc w sięganiu po środki unijne. I obietnica takiego wsparcia padła ze strony dyr. Orawca.
Na pomoc wykluczonym
Aleksandra Marcinkowska- zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach swoje wystąpienie poświęciła świętokrzyskim podmiotom ekonomii społecznej. To, na co zwróciła szczególną uwagę to niepokojące dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, które mówią, że w 2012 r. o 100 proc. wzrosła w naszym regionie liczba samobójstw.
- To zjawisko, na które trzeba natychmiast zareagować ? planowane jest powołanie przy wojewodzie zespołu wspierającego oraz uruchomienie telefonu interwencyjnego ? podkreśliła Aleksandra Marcinkowska.
O aktywizacji osób bezrobotnych i wsparciu przedsiębiorców mówiła Małgorzata Stanioch ? dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Kryzys gospodarczy, który towarzyszy nam od ponad roku, w oczywisty sposób wpływa na sytuację na rynku pracy. Pracodawcy redukują personel, ograniczają koszty, obserwujemy niepokojące zjawisko zwolnień grupowych. W wielu branżach coraz trudniej znaleźć zatrudnienie, szczególnie młodym, nie posiadającym wykształcenia, osobom. Stopa bezrobocia w powiecie kieleckim wynosi 19,6 proc. To ogromne wyzwanie dla samorządu powiatu kieleckiego.
- Dobra wiadomość jest taka, że mamy ponad 9 mln zł na program ?Twoja przyszłość?, realizujemy także inne, ciekawe projekty, które służą aktywizacji bezrobotnych ? podkreśliła Małgorzata Stanioch.
Ostatnie wystąpienie poświęcone było prezentacji platformy biznesowej Klubu 100. Prezes Zarządu Platformy Klubu 100 ? Arkadiusz Karch zachęcał samorządowców do zbudowania grupy zakupowej, która mogłaby stworzyć program oszczędnościowy np. przy zakupie energii elektrycznej.