Samorządowcy nie chcą ograniczenia roli samorządów
24 Kwietnia 2017Wniosek w sprawie ograniczania kompetencji samorządów, przekształceniach w systemie samorządu terytorialnego i centralizowania władzy zdominował obrady XXV sesji Rady Powiatu w Kielcach.
Zanim jednak doszło do ważnej dla samorządności dyskusji, radni przyjęli informację o stanie bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjnego na terenie powiatu kieleckiego w 2016 roku, którą przedstawił Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
- Rok 2016 wprawdzie był korzystny pod względem sanitarno – epidemiologicznym, natomiast był to rok bardzo groźny dla zwierząt. W skali kraju wystąpiły dwa poważne zagrożenia, były to afrykański pomór świń oraz zjadliwa grypa ptaków. Choroby te nie występowały na terenie powiatu kieleckiego, ale były bardzo blisko naszych gospodarstw. HPAI wystąpiła w powiatach ościennych – przyznał lekarz. – W zeszłym roku odnotowano zwiększającą się liczbę nieprawidłowości jeśli chodzi o szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Podczas kontroli stwierdzamy brak tych szczepień.
Radni przyjęli także sprawozdanie dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach z działalności Centrum w roku 2016 wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej i pieczy zastępczej. Ocena zasobów pomocy społecznej na podstawie analizy sytuacji społecznej i demograficznej mieszkańców Powiatu Kieleckiego, sprawozdania roczne z wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za 2016 rok oraz sprawozdanie z realizacji ,,Programu Współpracy Powiatu Kieleckiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2016 roku.”
W bloku uchwał, radni przegłosowali uchwały: zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2017–2028, zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2017 rok, wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kieleckiego, na nieruchomość będącą własnością osoby fizycznej z obowiązkiem dokonania dopłaty, wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kieleckiego, położonej w obrębie 0008 Mąchocice Kapitulne gm. Masłów oraz zwolnienia z obowiązku zbycia nieruchomości w drodze przetargu.
Radni 20 głosami przegłosowali także stanowisko Rady Powiatu w Kielcach w sprawie zagrożeń dla samorządności terytorialnej. Wniosek w tej sprawie złożyła radna powiatowa Bogumiła Kowalczyk, podczas XXIV sesji Rady Powiatu. We wniosku do Zarządu Powiatu, radna wyraziła niepokój o polską samorządność, wykazała zagrożenia płynące z centralizacji systemu zarządzana naszym państwem, wskazała na brak dialogu społecznego w zakresie kreowania przyszłości polskiego samorządu.
Oto treść stanowiska Rady Powiatu w sprawie zagrożeń dla samorządności terytorialnej:
„…Rada Powiatu nie podziela wynikającego z podejrzliwości i braku zaufania rządzących do organów jednostek samorządowych poglądu, że centralizacja decyzji w organach administracji rządowej jest jedynym skutecznym środkiem w zapobieganiu sporadycznie zdarzającym się nieprawidłowościom. Jednostki samorządu terytorialnego pozbawione już zostały i zamierza się je pozbawić wielu kompetencji, albo w istotny sposób ograniczyć ich decyzyjność tworząc atrapę samorządności.
Należą do nich decyzje dotyczące zarządzania oświatą takie jak: zlikwidowanie możliwości przedłużenia kadencji dyrektora szkoły, zmiany w składzie komisji konkursowej przy wyborze dyrektora, obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora w odniesieniu do sieci szkół, uzależnienie możliwości likwidacji szkoły od pozytywnej opinii kuratora.
Nasz sprzeciw wywołują zapowiedzi zmian w organizacji nadzoru budowlanego. Utworzenie w województwie świętokrzyskim 4-5 inspektoratów okręgowych w miejsce dotychczasowych 14 utrudni mieszkańcom dostęp do usług tego organu budowlanego.
Identyczna sytuacja zaistnieje po przekazaniu z powiatów spraw z zakresu wydawania pozwoleń wodno – prawnych do mającej powstać nowej instytucji Wody Polskie.
Przejecie przez administracje rządową powiatowych urzędów pracy i poradni psychologiczno – pedagogicznych pozbawi władze powiatów bardzo ważnych instrumentów służących realizacji strategii rozwoju.
Zupełnie niezrozumiałe są dla nas powody wstrzymania w bieżącym roku finansowania zadań z zakresu budownictwa pod pretekstem niewyjaśnionego ich charakteru – czy są to zadania własne samorządu powiatowego, czy zadania z zakresu administracji rządowej realizowane przez powiat. W przypadku powiatu kieleckiego jest to kwota 217 tys. zł.
Zmniejszenie w budżecie państwa na rok 2017 o 200 mln zł nakładów na realizację programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 obniży możliwości spełnienia społecznych oczekiwań w zakresie przebudowy i remontów dróg powiatowych.
Apelujemy do polityków obozu rządzącego, których część wywodzi się ze środowiska samorządowego o powstrzymane działań dewastujących samorządność terytorialną, utrudniających życie mieszkańców, hamujących inicjatywę i aktywność obywatelską…”
Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości, radny Andrzej Michalski, który w swoim wystąpieniu odnosił się głównie do zmian jakie zaszły w szkolnictwie. Uznał, że są to zmiany korzystne. Odnosząc się do poszczególnych rozwiązań za takie uznał przyznanie kuratorowi prawa do decydowania o likwidacji szkół czy oceny pracy dyrektora. Jego zdaniem zasadne było zlikwidowanie możliwości przedłużenia kadencji dyrektora szkoły bez potrzeby ogłaszania konkursu oraz zmiany w składzie komisji konkursowej powoływanej do wyboru dyrektora.
- W społeczeństwie będzie mniej napięć spowodowanych z likwidacją szkół – mówił. – Uważam, że przedstawiciele samorządów nie mogą sobie uzurpować wyłączności w zakresie wyboru dyrektora szkoły.
Ostatecznie, klub PiS nie poparł stanowiska Rady Powiatu w Kielcach. Z opinią Klubu PiS polemizowali : Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro, wicestarosta kielekci Zenon Janus i członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk.
Wicestarosta kielecki Zenon Janus jednoznacznie stwierdził, że wprowadzone zmiany związane z zarządzaniem oświatą są uderzeniem w samorządy. Samorządy zostały faktycznie pozbawione wpływu na decyzje dotyczące prowadzonych przez nie szkół. - Dyrektora łatwiej jest ocenić organowi prowadzącemu, niż kuratorowi, którego kontakt ze szkoła jest okazjonalny. Jeżeli dyrektor dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie ma uzasadnienia organizowanie konkursu - mówił.
Z kolei Józef Szczepańczyk mówił, iż z wypowiedzi radnego Michalskiego można by wysnuć wniosek, że samorządowcy są nieodpowiedzialni i niekompetentni. A tak nie jest. Decyzja o likwidacji szkoły jest decyzja trudną i jeżeli podejmują ją radni, to jest ona ze wszech miar uzasadniona. Mówiąc o ograniczaniu kompetencji samorządów wskazał na wynikające z wprowadzanych lub planowanych zmian. Na przykład zastąpienie 14 powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanymi 4 – 5 w województwie będzie stanowić istotne utrudnienie dla osób załatwiających w tej instytucji sprawy – potrzeba dalszego dojazdu, większe kolejki, dłuższy czas rozpatrywania spraw.
– Musimy dać wyraz swojego zaniepokojenia temu co się dzieje, bo zmiany są istotne i daleko idące. Naruszają wynikającą ze społecznej nauki Kościoła zasadę pomocniczości - powiedzial członek Zarządu.