Samorząd, filar wolnej Polski
26 Maja 201727 maja w rocznicę pierwszych wolnych wyborów do rad gmin i miast, które odbyły się w 1990 r. obchodzony jest Dzień Samorządowca. Wszystkim tym, którzy pracują na rzecz samorządów, składamy najserdeczniejsze życzenia.
Dzień Samorządowca obchodzony jest 27 maja, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów do rad gmin i miast oraz wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym, która w 1990 r. ukształtowała nowy model ustroju administracji publicznej w terenie. Składała się na niego administracja rządowa i samorządowa.
Jedynym szczeblem samorządu terytorialnego była wówczas gmina. Ustawa nadała jej osobowość prawną. Jako organy gminy wskazano: radę oraz kilkuosobowy zarząd z wójtem, burmistrzem lub prezydentem na czele. Samorząd otrzymał prawo do posiadania mienia komunalnego oraz wyposażony został w dochody własne, uzupełnione subwencjami i dotacjami z budżetu państwa.
Kilka lat później - 1 stycznia 1999 r. utworzono samorządy powiatowe i wojewódzkie, utrwalając w ten sposób model samorządu terytorialnego oparty na trzech, niezależnych od siebie, szczeblach. Jedną z wielkich wartości, którą zawdzięczamy reformom samorządowym, jest nowy sposób myślenia mieszkańców "małych ojczyzn", którzy wiedzą, że mają realny wpływ na różne obszary życia ich lokalnej wspólnoty.