Sala integracji sensorycznej oficjalnie oddana do użytku

11 Marca 2022

W Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku oficjalnie otwarta została sala integracji sensorycznej. W takiej sali dzieci poddawane są terapii, której celem jest rozwijanie wszystkich zmysłów. Podczas jej symbolicznego oddania do użytku Zarząd Powiatu reprezentował Mariusz Ściana. sala integracji sensorycznej

Obecni byli również: przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia, burmistrz miasta i gminy Chmielnik Paweł Wójcik, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach Zbigniew Wojciechowski, Irena Sobieraj, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach Izabela Dziewięcka, dyrektorzy i pracownicy Powiatowych Zespołów Szkół i Powiatowych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

- W tej chwili dwie z naszych trzech poradni mają już salę integracji sensorycznej. W Bodzentynie też są już podejmowane pewne kroki, aby udało się ją utworzyć. To jest bardzo ważne, aby te specjalne potrzeby dzieci były wykrywane jak najwcześniej, bo wiemy, że odpowiednia diagnoza pozwala dobrać odpowiednie metody nauki, a to z kolei w przyszłości na pewno przyniesie dobre efekty - mówił po przecięciu wstęgi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

W poradni przy ul. Furmańskiej 1A udało się wygospodarować pomieszczenie, które przystosowano na potrzeby zajęć integracji sensorycznej. Przeprowadzono remont - pomalowano ściany, położono nową podłogę, doprowadzono niezbędne instalacje. Zakupiono i zamontowano atestowany sprzęt, w tym huśtawki terapeutyczne, obręcze, drabinki, rampę, basen z kolorowymi piłeczkami. Wszystkie te sprzęty pozwalają wzmocnić proces utrzymania równowagi, usprawnić zdolności motoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w przestrzeni. Zakupiono także programy komputerowe oraz psychologiczne i pedagogiczne testy diagnostyczne dla najmłodszych i starszych dzieci.

Podczas uroczystego otwarcia sali podkreślano, że jest ona bardzo potrzebna dla dzieci z gminy Chmielnik i okolic.

- Zauważyliśmy, że podczas diagnozy spotykamy się z dziećmi, które mają zaburzenia procesów sensorycznych. Są to dzieci z różnych grup: niepełnosprawne intelektualnie, z autyzmem, zespołem Aspergera, niedowidzące, niedosłyszące, czy z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców i nauczycieli, postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność o kolejną terapię - mówiła Marta Nowak, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku.

Aby ta terapia była jak najbardziej efektywna, kadra poradni podniosła swoje kwalifikacje. 2 osoby ukończyły studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej, a 1 osoba wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w tym z autyzmem i z zespołem Aspergera.

- Olbrzymią szansą dla dzieci z naszej gminy i gmin ościennych jest istnienie takich sal. Ja obserwuję, jak Państwo zmieniacie to, w jaki sposób dzieci przystosowują się do środowiska, w jaki sposób funkcjonują. Świetna praca, bardzo za nią dziękuję i gratuluję - mówił Paweł Wójcik, burmistrz miasta i gminy Chmielnik.  

W sali integracji sensorycznej prowadzone są zajęcia, które pozwalają poprawić funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych. Specjaliści mówią, że integracja sensoryczna to sposób porządkowania przez mózg informacji odbieranych przez zmysły. 

Łączny koszt uruchomienia sali to ponad 76 tysięcy złotych.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów