Sąd nad Antygoną

22 Grudnia 2015
 

Proces karny Antygony zaprezentowali uczniowie klasy 3a z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu. Sala lekcyjna stała się salą sądową.

Postępowanie dowodowe prowadził przewodniczący składu sędziowskiego, który powoływał kolejnych świadków. Uczniowie dobrze przygotowali się do swoich ról, ponieważ losowanie konkretnych postaci odbyło się tydzień przed rozprawą. Nie było ustalonego scenariusza z tekstami, lecz był to rodzaj dramy, gdzie wszystko mogło się zdarzyć i dzięki temu trzecioklasiści z zainteresowaniem śledzili grę swoich kolegów.

Prokurator i obrońca, jak w prawdziwym sądzie, mieli za zadanie przesłuchać świadków i wygłosić mowę końcową. Poradzili sobie świetnie, zadając świadkom trafne pytania i przytoczyli przekonujące argumenty za i przeciw w swoich mowach. Po wysłuchaniu wszystkich świadków i ostatnich wypowiedzi oskarżenia i obrony, sędzia udał się na naradę w sprawie wyroku.

Ostatecznie Antygona została uznana za winną popełnionego czynu.

- Często pracuję metoda dramy i przyznam, że efekty mnie zaskakują - mówi polonistka Beata Duszyńska.

 Wyrok w imieniu miasta-państwa Teb, sąd krajowy w Tebach, II Wydział Karny: Po rozpoznaniu w dniu 9.12.2015 roku w Tebach na sesji wyjazdowej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu sprawy przeciwko Antygonie z rodu Labdakidów, oskarżonej o czyn karalny polegający na tym, że w dniu 16 października III r. p.n.e. dopuściła się pochówku swego brata Polinejka wbrew porządkowi prawnemu miasta-państwa Teby uznaje oskarżoną Antygonę z rodu Labdakidów za winną dopuszczenia się zarzucanego jej czynu karalnego i umarza postępowanie w sprawie z uwagi na znikomy stopień społecznego zagrożenia. Kosztami postępowania w sprawie obciąża Skarb Państwa.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów