Rycerka z Masłowa

15 Listopada 2021

Nie boi się brutalnej walki, woli walczyć toporem, a nie mieczem - poznajmy Annę Moćko, rycerkę  z powiatu kieleckiego. Anna Moćko/fot. Filip Grzelka

Nasza bohaterka pochodzi z gminy Masłów, jej pasją są rekonstrukcje i walki rycerskie. Na swoim koncie ma czwarte miejsce na mistrzostwach świata w sportowych walkach rycerskich „Bitwa Narodów 2019”, które odbyły się w Serbii.

Zanim została rycerką... była rekonstruktorką epoki wczesnego średniowiecza. Jest członkinią Klubu Historycznego HIRD, który zajmuje się odtwarzaniem życie Skandynawów i Słowian w epoce wikingów.

Choć wikingowie byli bliscy jej sercu, zaczęła trenować walki rycerskie.
- W klubie miałam ciągłą styczność z walką, która od początku mnie zaczarowała. Zaczęłam chodzić na treningi do Michała Bednarskiego, trenera walki wczesnośredniowiecznej - opowiada Anna Moćko.

Na turnieje zaczęła najpierw jeździć jako obserwator, następnie jako pomocnik, tzw. support zawodników. - Urzekła mnie brutalność tego sportu i wszechstronność, jaką musi wykazać się rycerz - wspomina. Od 2019 roku czynnie uczestniczy w turniejach jako zawodniczka. - Walki rycerskie są normalnym sportem. Oczywiście ten sport wyróżnia zbroja. Musi ona spełniać wymagania historyczności, ale nie jest to typowa rekonstrukcja historyczna pod zamkiem - zaznacza jedna z nielicznych walczących kobiet w Polsce. - Mój pierwszy turniej odbył się  w Pradze na początku 2019 roku. Zajęłyśmy wtedy drugie miejsce. Nigdy nie zapomnę połączenia ekscytacji i stresu, które czułam przed walkami. Natomiast już podczas samych walk te emocje odpływały, zostawiając tylko uczucie agresji i wolności w szrankach - opowiada.

Anna Moćko/ fot. Filip GrzelkaCiężka praca i zaangażowanie w treningi zostały również zauważone na szerszej płaszczyźnie. Kapitan narodowej kadry żeńskiej zaproponował Annie uczestnictwo w Bitwie Narodów, jednej z największych imprez dotyczących rekonstrukcji średniowiecznej na świecie. - Zgodziłam się bez wahania, to w końcu mistrzostwa świata i szansa na reprezentowanie kraju  - mówi. Udział w tym największym festiwalu rycerskim był zarazem największym wyzwaniem dla wojowniczki. Stoczyła tam jedną z najtrudniejszych walk.  - Walczyłyśmy wtedy z Finkami o trzecie miejsce. Na swojej stronie pola wychodziłam na kapitan drużyny Fińskiej. Była ode mnie o głowę wyższa i większa. Moim zadaniem było nie dać jej pomóc swoim koleżankom z drużyny. W pierwszej rundzie to się udało, natomiast w drugiej… w pewnym momencie zostałam wprost przyciśnięta do ziemi - opowiada. Polska drużyna żeńska w kategorii grupowej zajęła wtedy czwarte miejsce.

Anna walczy w formule Bohurt, czyli w walce grupowej pięć na pięć. - W starciu nie używamy mieczy. One nadają się świetnie do formuły walk pojedynkowych, gdyż są lżejsze i łatwiej nimi fechtować. W mojej formule używamy między innymi tasaków, toporów, toporów dwuręcznych, halabard. Moim ulubieńcem jest połączenie puklerza, czyli malutkiej, okrągłej tarczy, i toporka. Zazwyczaj broń jednoręczna waży około 1,5 kg - mówi. Pełny strój wojowniczki waży około 25 kilogramów. Kompletna zbroja składa się z przeszywanic i nogawic. - To ubranie, które zakładam pod elementy zbroi, aby tłumiło ciosy. Oczywiście nie może zabraknąć hełmu i brygantyny, który ochrania tors. Do tego naramienniki, opachy, łokcie, przedramiona i rękawice, czyli elementy chroniące ręce i dłonie. Kolejne elementy mojej zbroi to uda, kolana, łydki i sabatony, czyli ochrona nóg i stóp - wylicza.

Rycerka poszczególne części zbroi zamawia u zaufanych płatnerzy, specjalizujących się w sportowych zbrojach. - Musimy przykładać szczególną uwagę do jakości wykonania tych elementów, abyśmy sobie krzywdy nie zrobili podczas walk - wyjaśnia.

Jak podkreśla Anna, nie jest to łatwy sport: - Na pewno kobietom jest trudniej niż mężczyznom, z jednego konkretnego powodu: jest to dosyć drogi i brutalny sport, dlatego mało kobiet się decyduje na zostanie zawodniczką.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów