Ruszyła kwalifikacja wojskowa

17 Kwietnia 2023

17 kwietnia w powiecie kieleckim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej, przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Kielcach stanie 1227 mężczyzn podlegających kwalifikacji wojskowej w 2023 roku oraz 90 kobiet posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej.Ruszyła kwalifikacja wojskowa

W Starostwie Powiatowym w Kielcach rozpoczęła działalność Powiatowa Komisja Lekarska nr 2, która do 27 czerwca określi zdolność do czynnej służby wojskowej osobom podlegającym kwalifikacji wojskowej zamieszkałym na terenie powiatu kieleckiego.
- To jest największa komisja powiatowa w całym województwie, która też będzie najdłużej pracowała - podkreślił starosta kielecki Mirosław Gębski podczas oficjalnego rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej. - W tej chwili sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że powołanie nowych osób do wojska, nowych roczników jest jak najbardziej zasadne. Jednocześnie w Konstytucji RP jest zapisane, że obowiązkiem każdego obywatela jest służyć ojczyźnie. Myślę, że młodzi ludzie, którzy przystępują dziś do kwalifikacji wojskowej powinni kierować się mottem „Nic dla siebie wszystko dla Ojczyzny” jak Anatol Radziwonik ”Olech", żołnierz wyklęty - mówił starosta.
O zmianach w tegorocznej kwalifikacji wojskowej, którą ogłosił Minister Obrony Narodowej opowiadał szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach, płk Jarosław Molisak.
- Ciekawostką jest, że osoba stająca do kwalifikacji wojskowej po jej zakończeniu będzie miała nadany stopień szeregowego, ale nie dostanie książeczki wojskowej. Kolejną nowością jest to, że każda osoba która staje do kwalifikacji wojskowej jest poddawana dodatkowo badaniom psychologicznym - mówił. - Kwalifikacja to nie tylko ocena zdolności do czynnej służby wojskowej, ale także promocja ochotniczych form służby wojskowej - dodał.
W pierwszym dniu przed Powiatową Komisją Lekarską stanęli mieszkańcy gminy Mniów.
- Z gminy Mniów w tym roku przed komisją stanie 60 osób, w tym 9 z lat poprzednich, jak również 2 kobiety - wyliczał sekretarz gminy Mniów Marcin Dudek.

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się następujące czynności:
- sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;
- wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowe i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;
- przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;
- wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej
- nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej. Powiatowa komisja lekarska ustala jedną z poniższych kategorii zdolności:
- kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
- kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
- kategoria D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

W tym roku głównie na komisję stawią się mężczyźni urodzeni w 2004 roku oraz urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej, a także kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji oraz ochotnicy w wieku od 18 do 60 lat.

- Chcę być żołnierzem, interesuję się tym od dziecka, z wojskiem wiążę swoją przyszłość. Cieszę się, że dostałem kategorię A, czyli jestem zdolny do służby wojskowej - cieszy się Przemysław Matusiak z Zaborowic w gminie Mniów, który stawił się do tegorocznej kwalifikacji wojskowej przed komisją w kieleckim starostwie.

Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny regulują, że w przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej.
Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmowa poddaniu się badaniom lekarskim jest też wykroczeniem i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Kieleckim (1) Ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Kieleckim  (1)
10

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Kieleckim

 

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów