Rusza budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich
31 Lipca 2020W gminie Nowa Słupia powstanie kolejna atrakcja dla turystów. Będzie to Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Umowa na jego realizację została już podpisana z wykonawcą. W spotkaniu uczestniczyli Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki oraz Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” ma być miejscem, w którym turyści będą mogli poznać regionalne legendy i podania. Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia, inwestycja polega na zaprojektowaniu, budowie i wyposażeniu, a także stworzeniu wystawy scenograficznej i multimedialnej dla nowo powstającego obiektu. Fascynująca wiedza przekazywana będzie w różnorodny, spójny i dostosowany do odbiorcy sposób.
Znaczenie inwestycji dla gminy Nowa Słupia podkreśla burmistrz Andrzej Gąsior: - Jest to bardzo ważna inwestycja dla Nowej Słupi. Docelowo ma przyjmować rocznie minimum 200 tysięcy gości. I choć zakłada się, że ta liczba zostanie osiągnięta w ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia działalności Parku, będzie to znaczący wzrost ruchu turystycznego w gminie. Już w ciągu pierwszego roku od otwarcia spodziewamy się około 100 tysięcy odwiedzających. Obiekt powstanie u stóp Świętego Krzyża, jednej z największych atrakcji regionu, razem z powstającym Muzeum Starożytnego Hutnictwa stworzy zintegrowany kompleks turystyczny i mam nadzieję, zmieni turystyczne oblicze Nowej Słupi. Nie tylko przyniesie dochody z turystyki, ale i wygeneruje nowe miejsca pracy, pobudzi rozwój agroturystyki, hoteli oraz innych atrakcji w Górach Świętokrzyskich.
W Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich będzie można poznać legendy, baśnie i mity związane z naszym regionem. Forma ich przekazu będzie dostosowywana do odbiorcy, tak, by z oferty mogli skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. - Ta inwestycja zdecydowanie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności powiatu kieleckiego. Dziedzictwo Gór Świętokrzyskich jest ogromne i warto z niego korzystać – mówi Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki, a Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach dodaje: - Należy czynić starania, aby ocalić od zapomnienia i zachowywać dla kolejnych pokoleń bogactwo regionu, w którym mieszkamy. Jestem przekonany, że turyści chętnie będą wybierać to miejsce.
Otwarcie obiektu, który realizowany jest w ramach projektu "Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia" planowane jest na połowę 2022 roku.