Rozmawiano o zdolnym uczniu
29 Października 2021W Starostwie Powiatowym w Kielcach spotkali się uczestnicy międzynarodowego projektu pod nazwą „Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych”. Wręczono dokument Europass i wysłuchano wykładu profesor oświaty Iwona Fechner - Sędzickej. W spotkaniu wziął udział wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.
W trakcie spotkania wręczono dokument Europass, który potwierdza nabyte umiejętności zawodowe i kompetencje w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dokument otrzymali uczestnicy zajęć warsztatowych, które odbyły się w grudniu 2019 roku w Portugalii. Podziękowano również nauczycielom za aktywny udział w zajęciach warsztatowych organizowanych w trakcie projektu.
Odbyła się też wideokonferencja na temat pracy nauczyciela z uczniem zdolnym. W konferencji poprzez System Obsługi Szkoleń Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli mogli uczestniczyć nauczyciele wszystkich poziomów kształcenia. Wykład wygłosi autorka profesor oświaty Iwona Fechner - Sędzicka. Zapoznała ona uczestników webinarium z definicją pojęcia i metodami pracy z uczniem wybitnym.
- Każdy uczeń charakteryzuje się swoistym profilem zdolności, na który wpływ mają dominujące u niego rodzaje inteligencji. U każdego ucznia mogą być one rozwinięte w mniejszym lub większym stopniu - mówiła Iwona Fechner-Sędzicka, która jest autorką innowacji pedagogicznych dotyczących pracy z uczniem zdolnym, edukacji europejskiej i przyrodniczo-humanitarnej.
W pracy ze zdolnym uczniem bardzo ważne jest budowanie relacji w grupie. Dla nauczycieli liczy się też obserwacja ucznia zdolnego, szczególnie w klasach I-III. Nauczyciel towarzyszy dziecku każdego dnia, w różnych sytuacjach (zabawa, zajęcia w sali szkolnej, wycieczki terenowe, przerwy, zajęcia pozalekcyjne różne bloki edukacyjne (polonistyczny, przyrodniczy, muzyczny, matematyczny), w czasie pracy indywidualnej i grupowej.