Rozmawiali o zdrowiu psychicznym

3 Czerwca 2022

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się posiedzenie Zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022. Spotkanie poprowadził członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk. Rozmawiali o zdrowiu psychicznym

- Pandemia, choć  miała wpływ na nasze spotkania, to nie wpłynęła na naszą pracę - mówił członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk, który poprowadził dyskusję na temat cyklu spotkań dla mieszkańców powiatu w zakresie zdrowia psychicznego.

 W ramach „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022” Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej kieleckiego Starostwa przygotował przewodnik, który informuje  o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zawiera spis placówek świadczących pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzinom w powiecie.

Ogółem w 2020 i 2021 z działań zawartych w „Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022” skorzystało ok. 22 207 osób.

Członkowie Zespołu w trakcie dyskusji zwrócili uwagę na wzrost problemów z emocjami u dzieci. 

- Pandemia miała duży wpływ na zdrowie psychiczne u dzieci. Pojawiły się problemy z powrotem do szkoły,  z bezpośrednim kontaktem z rówieśnikami i nauczycielami. Spotykamy się z sytuacją, że dzieci marzą o powrocie do nauki zdalnej - mówił Lidia Świeboda-Toborek, psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. 

Powiatowe poradni psychologiczno-pedagogiczne w Bodzentynie, Chmielniku i Piekoszowie w mijającym roku szkolnym prowadziły zajęcia reintegracyjne dla dzieci. - Zajęcia miały pomóc uczniom w powrocie do nauki stacjonarnej po okresie izolacji z powodu COVID-19. Były to warsztaty reintegracyjne, spotkania z uczniami, nauczycielami, rodzicami - wyliczała Katarzyna Przygodzka, dyrektorka poradni w Bodzentynie.

- Odbyło się dużo konsultacji rodzinnych. W większości przeważała diagnoza - dodała Beata Osmólska-Kaleta, dyrektorka poradni w Piekoszowie.

Aleksandra Olawska- Szymańska, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży zwróciła uwagę, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą już coraz młodszych dzieci. Widoczny jest też wzrost przypadków wymagających hospitalizacji.

Posiedzenie Zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022 (1) Posiedzenie Zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022 (1)
15

Posiedzenie Zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022

do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów