Rozmawiali o rozbudowie szpitala w Chmielniku

4 Czerwca 2018
 

Rozbudowa i sytuacja finansowo – ekonomiczna Szpitala Powiatowego w Chmielniku - o tych tematach rozmawiano podczas posiedzenia Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Chmielniku.

Spotkaniu przewodniczył starosta kielecki Michał Godowski, obecni byli członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada i Marek Kwiecień. Wzięli w nim udział dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku Jolanta Rybczyk oraz radny powiatowy Stanisław Rękas.

W trakcie spotkania dyrektor przedstawiła aktualny stan pracy jednostki oraz przekazała informację dotyczącą sporządzenia, zgodnie z ustawą o działalność leczniczej, „Raportu o sytuacji ekonomiczno – finansowej Szpitala Powiatowego w Chmielniku za rok 2017” - Raport omówiony zostanie przez Dyrektora Szpitala podczas posiedzenia”. Skupiła się także na sprawach finansowych i realizowanych inwestycjach. W trakcie spotkania omówiła sprawy związane z realizacją kontraktu zawartego z NFZ.

Jednak spotkanie zdominował jeden temat – rozbudowa szpitala. – Zauważyliśmy  pilna potrzebę rozbudowy szpitala. Otwarty w ubiegłym roku Oddział Alergologiczny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Potrzebujemy nowych pomieszczeń. W tej chwili dysponujemy tylko pięcioma łóżkami, a potrzebujemy ich co najmniej 20 – informowała Jolanta Rybczyk.

Pomysł rozbudowy szpitala spotkał się z dużym uznaniem Zarządu Powiatu. – Nowy oddział mógłby powstać na wybudowanym w 2013 roku bloku operacyjnym – powiedział starosta. - W tej chwili zajmiemy się opracowaniem projektu koncepcyjnego rozbudowy placówki. Szacujemy iż inwestycja mogła by kosztować 3 mln zł.

 Na Oddziale Alergologicznym dostępne są m.in.:

 - diagnostyka w kierunku odczulania na jad owadów błonkoskrzydłych (pszczoła, osa, szerszeń), ogólna diagnostyka alergologiczna pacjentów obciążonych zwiększonym ryzykiem wystąpienia ostrych powikłań w toku rutynowej diagnostyki (dotyczy pacjentów, którzy nie mogą być diagnozowani w warunkach Poradni Alergologicznych, ponieważ, ze względu na ryzyko poważnych powikłań wymagają zabezpieczenia szpitalnego). Do grupy tej należą m.in: chorzy z podejrzeniem nadwrażliwości na leki (kwas acetylosalicylowy, inne niesterydowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki miejscowo-znieczulające, zwiotczające), pacjenci z podejrzeniem alergii pokarmowych, czy nadwrażliwości na lateks, diagnostyka w kierunku astmy oskrzelowej (możliwość wykonania prowokacyjnej próby wysiłkowej), diagnostyka i leczenie pokrzywki oraz obrzęku Quincke’ego, donosowe próby prowokacyjne w ramach kwalifikacji do odczulania np. na pyłki traw, drzew itd.

 - Od 1 grudnia 2017 roku Oddział Alergologiczny znalazł się w elitarnym gronie ośrodków, niespełna 45 szpitali w całej Polsce prowadzących leczenie biologiczne ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej w ramach programu lekowego finansowanego przez NFZ, zapewniając tym samym nowoczesną terapię najcięższych postaci astmy za pomocą przeciwciał monoklonalnych. W szpitalu istnieje możliwość odczulania pacjentów z potwierdzoną alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Istnieje także możliwość kontynuacji w naszym szpitalu odczulania na jady owadów lub wyżej wspomnianego leczenia biologicznego dotychczas prowadzonego w innych ośrodkach.

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów