Rozmawiali o przemocy w rodzinie

7 Października 2022

„Stop przemocy w rodzinie” - taki tytuł nosiła konferencja, zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Zaproszeni do udziału specjaliści opowiedzieli o możliwościach pomocy osobom dotkniętym tym problemem. spotkanie w sprawie przemocy w rodzinie

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Stefan Bąk (nadzorujący sprawy związane z ochroną zdrowia i pomocą społeczną), Cezary Majcher i Mariusz Ściana.

- Konferencja jest jednym z punktów programu, który realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Jest to nowatorski projekt, który ma na celu przywrócić harmonię w rodzinie i spokój psychiczny ofiar przemocy. Projekt jest jednoroczny. Jego koszt to 44 tysiące złotych. Na jego realizację udało się pozyskać 32 tysiące złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, pozostałe 12 tysięcy złotych pochodzi z powiatu kieleckiego. Ten projekt to novum i właśnie tym chcemy się podzielić z jednostkami, z którymi współpracujemy, czyli z MOPS/GOPS z powiatu kieleckiego - powiedział Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Na konferencji obecni byli również: senator RP Krzysztof Słoń, Anna Florczyk-Bielna dyrektor PCPR w Kielcach, pracownicy centrum oraz zaproszeni specjaliści - przedstawiciele instytucji zajmujących się problemem przemocy w rodzinie.

-  Obserwuję bardzo duży postęp, jeśli chodzi o wrażliwość społeczną, bo to ona jest tutaj czynnikiem decydującym. Chodzi o to, żeby w porę dostrzec i reagować na sytuacje, które są w rodzinach niepożądane - mówił senator Krzysztof Słoń.

Podczas spotkania rozmawiano o różnych aspektach przemocy w rodzinie. Mowa była o przemocy wobec dziecka, osób starszych i niepełnosprawnych. Poruszono również tematy sytuacji psychologicznej osób doznających przemocy, zachowań osób stosujących przemoc oraz możliwości pomocy.  

- Najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi u ofiar przemocy domowej są zaburzenia lękowe, depresyjne, adaptacyjne, które często wymagają oparcia psychoterapeutycznego, terapii kryzysowej, leczenia farmakologicznego. Jest to aktualnie dużym problemem społecznym - mówił lekarz psychiatra Maciej Wielgus.

- Z naszych statystyk wynika, że 1/10 osób, które odbywają karę pozbawienia wolności w ciągu całego roku to osoby skazane za przemoc  domową oraz inne czynny, które z przemocą domową są związane - mówił Krzysztof Czekaj, były dyrektor Aresztu Śledczego w Kielcach.

Specjaliści obecni na konferencji rozmawiali również o tym, w jaki sposób pracować z osobą, która doznaje przemocy w rodzinie. Konferencja połączona była ze szkoleniem pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, Zespołów interdyscyplinarnych, itp.

Program konferencji:

  • Katarzyna Bochenek-Cichoń, pracownik naukowy UJK i WSAP: Prawne i kryminologiczne aspekty przemocy domowej i jej konsekwencje.
  • dr n.med. Maciej Wielgus, lekarz psychiatra: Rola i znaczenie specjalistycznej pomocy medycznej udzielanej w sytuacji kryzysu. 
  • dr Krzysztof Czekaj, psycholog, były dyrektor Aresztu Śledczego w Kielcach Oddziaływania penitencjarne wobec skazanych sprawców przemocy .
  • mgr Lidia Świeboda- Toborek, psycholog , interwent PCPR : Pokonywanie obcości w pomocy rodzinom:  od dystansu do przymierza terapeutycznego
  • mgr Edyta Domagała, pedagog, interwent, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie PCPR: Rola współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie- na przykładzie projektu osłonowego pn. ,,Stop przemocy w rodzinie”.
do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów