Rozmawiali o bezpieczeństwie

12 Grudnia 2018
 

Po raz pierwszy w kadencji 2018-2023 odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W zebraniu uczestniczyli starosta kielecki Mirosław Gębski, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana, komendant miejski PSP w Kielcach Sławomir Karwat, zastępca komendanta Miejskiej Policji w Kielcach Marcin Chatys, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach Zbigniew Wróbel, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach Anna Florczyk-Bielna, a także Beata Niebudek, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa i Kazimierz Kowalski, prezes OSP Drochów Dolny.

Naczelnik Wydziału Prewencji Komedy Miejskiej Policji w Kielcach Aneta Litwin przedstawiła podsumowanie działalności policji w powiecie kieleckim w mijającym roku.

- W 2018 roku uzyskano wykrywalność przestępczości na poziomie 82,3 % tj. o 0,5 % niższą w stosunku do 2017 roku, kiedy wykrywalność wynosiła 82,8 %. Prowadzone w 2018 roku działania spowodowały spadek ilości przestępstw stwierdzonych o 279 w stosunku do 2017 roku – mówiła.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym w okresie 11 miesięcy 2018 roku  na terenie gmin powiatu kieleckiego zaistniało 277 wypadków drogowych tj., o 8 mniej niż w 2017 roku, było jednak o 136 więcej kolizji. Przedstawicielka kieleckiej policji podkreśliła, jak ważną rolę pełnią działania prewencyjne. Zachęciła do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zgłaszania niebezpieczeństw lub uciążliwych dla mieszkańców zdarzeń, co pomaga policjantom jeszcze lepiej monitorować sytuację w powiecie. W ubiegłym troku policja prowadziła też akcje profilaktyczne i informacyjne takie jak: Trzeźwy poranek” czy „wyjeżdżamy z lasu”.

- Lokalne społeczności mogą skorzystać w 2019 roku z dotacji ze środków ministerstwa, które pomogą realizować różnego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa – podkreśliła Aneta Litwin, odnosząc się do rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Warto pokreślić, że w ubiegłym roku powiat kielecki przekazał na pomoc dla policjantów 105 tys. złotych, między innymi na zakup samochodów.

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana pytał o współpracę w zakresie patroli między strażami miejskimi i gminnymi w powiecie kieleckim, a policjantami z Komendy Miejskiej Policji.

- Mamy podpisane porozumienia z poszczególnymi strażami gminnymi. W zakresie patroli prewencyjnych nie ma takiej współpracy, ale współpracujemy w ramach różnych akcji np. akcji świątecznej – odpowiedziała Anna Litwin.

Podsumowanie 2018 przedstawił także zastępca komendanta miejskiego PSP Mariusz Góra.

- Aby jak najszybciej dotrzeć do każdego miejsca w powiecie kieleckim działają 4 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP z 240 strażakami, 44 jednostki OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 72 jednostki poza systemem. Do grudnia tego roku zanotowaliśmy 3889 zdarzeń, z czego większość, blisko tysiąc, stanowiły podpalenia. Dążymy do tego, żeby rozwijać potencjał ratowniczy Ochotniczych Straży Pożarnych. Takim potencjałem nie dysponuje żaden inny powiat na terenie kraju – mówił przedstawiciel Straży Pożarnej.

Ważną częścią prezentacji było także przedstawienie informacji na temat zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. – W ubiegłym roku było 10 interwencji, poszkodowane były dwie osoby, żadna nie straciła życia w wyniku zatrucia tlenkiem węgla – podkreślił Mariusz Góra. Zaznaczył jednocześnie, że wciąż należy edukować społeczność powiatu – Każda kotłownia jest potencjalnym zagrożeniem. Warto zaapelować do samorządów gminnych, aby włączyły się w akcję wyposażania mieszkańców w czujki czadu – dodał.

Kolejną częścią obrad było przedstawienie przygotowań do zimy przez zastępcę dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Zbigniewa Wróbla.

- Na ten sezon zimowy przygotowaliśmy ponad 16 tys. ton mieszanki piaskowo-solnej. Na terenie powiatu działają trzy obwody drogowe w Celinach, Stachurze i Łagowie. W pierwszym działa 5 pługopiaskarek, w drugim – 9, w trzecim – 10. W celu wyeliminowania pustych przebiegów oraz skrócenia czasu dojazdu pługopiaskarek do miejscowości najbardziej oddalonych od obwodów drogowych, zostały utworzone dodatkowe punkty załadunkowe na terenie gmin powiatu kieleckiego- mówił przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg.

O pomocy społecznej mówiła dyrektor PCPR w Kielcach Anna Florczyk-Bielna: - Głównym zagadnieniem w okresie zimy jest kwestia bezdomności. Na terenie powiatu działają trzy placówki świadczące usługi dla osób bezdomnych: Schronisko dla Kobiet Ofiar Przemocy w Wiernej Rzece, Schronisko dla osób Bezdomnych w Chałupkach, Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Komórkach.

Dyrektor PCPR podkreśliła, że w czasie zimy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zwraca szczególną uwagę na to, by  uczulić rodziny zastępcze w kwestii sprawdzania instalacji kominowych. Ważną działalnością PCPR jest również udział w pomocy dzieciom na miejscu  wypadków poprzez porady psychologiczne i pedagogiczne.

Sytuację w sprawie zagrożenia afrykańskim pomorem świń w Polsce przybliżył Jarosław Sułek, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Warto zaznaczyć, że powiat kielecki jest wolny od tej choroby, jednak należy wciąż podejmować działania, by stan ten utrzymał się jak najdłużej.

Członkowie komisji i uczestnicy obrad omówili także kwestię interpelacji radnej powiatowej Ireny Gmyr w sprawie pomocy w zakupie samochodu dla OSP Sędziejowice.

Rozmawiali o bezpieczeństwie Rozmawiali o bezpieczeństwie
5

Rozmawiali o bezpieczeństwie

do góry
Zmiana siedziby Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej Nowoczesne metody w szpitalu przy Prostej Rowerzyści jadą na Westerplatte Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów