Rowerem przez powiat

30 Kwietnia 2020
 

Rozpoczynająca się majówka stanowi doskonałą okazję do poznawania naszego powiatu z perspektywy roweru. Dzisiaj proponujemy jeden z pięciu szlaków powiatowych. Oznakowany kolorem czerwonym w kształcie pętli o długości 58,6 km biegnie przez gminy Chmielnik, Morawica, Pierzchnica i Daleszyce.

Szlak prowadzi przez wiele ciekawych miejscowości  tj.: Chmielnik – Suchowola – Ługi – Maleszowa – Piotrkowice – Grabowiec – Lisów – Zaborze – Radomice – Komórki – Szczecno – Ujny – Pierzchnica – Osiny – Drugnia – Wierzbie – Lubania – Chmielnik. Na trasie znajduje się wiele interesujących obiektów o zróżnicowanej tematyce.

W Chmielniku zobaczymy Rynek z zabudowaniami z XIX wieku, którego obecny wygląd został nadany w latach 2004-2005. Jedną z największych atrakcji miasta jest Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego przekształcony z dawnej synagogi. Najstarszym zabytkiem Chmielnika jest kościółek św. Trójcy położony na miejscu dawnego – Starego Chmielnika.

Wyjeżdżając z Chmielnika w kierunku północnym dotrzemy do wsi Maleszowa, gdzie zobaczyć można zespół dworski Krasińskich. Zamek znajdował się na wyspie stawowej, która połączona była z brzegiem mostem zwodzonym. Kamień z rozbiórki zamku został wykorzystany do budowy dworu w końcu XVIII lub na początku XIX wieku.

W Piotrkowicach napotkamy zespół pałacowy Tarnowskich z pawilonami, stajnią i parkiem krajobrazowym, z końca XVIII w. Także tu możemy zobaczyć jeden z najciekawszych obiektów sakralnych na trasie, jakim jest Sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej. Według relacji Hiacynta Pruszcza w 1627 roku obok figury Męki Pańskiej miało miejsce objawienie się Matki Bożej, związane z licznymi łaskami.

Miłośnicy przyrody w Lisowie zobaczą ZOO Leśne Zacisze, jedyny taki obiekt w Województwie Świętokrzyskim.  Konie, kozy, kurki liliputki to jedne z pierwszych zwierząt, jakie zagościły w progach w 2002 r. Obecnie znajduje się tu około 90 gatunków zwierząt na obszarze 30 h. Przecinając drogę krajową numer 73 w Lisowie zobaczymy kościół, który zaliczany jest do świątyń o bardzo starej metryce. Rubrycella z początku XX wieku podaje, że została ufundowana w 1119 r. Kościół powstał z pewnością przed 1326 rokiem, kiedy jego istnienie (jak również i parafii pod pierwotnym wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła), potwierdzają akta Kamery Papieskiej.

Perełką na szlaku są piwnice pierzchnickie. To szereg piwnic, które były schronieniem dla mieszkańców w czasie wojen (szwedzkich i światowych). Chowano tam też wartościowe obrazy, figury i złoto bogatych mieszkańców tej okolicy.

Nawierzchnia szlaku jest mocno zróżnicowana, od dróg asfaltowych po drogi gruntowe i szutrowe ze znikomym ruchem samochodowym. Do jego najsprawniejszego przejazdu będzie najlepszy rower górski, crossowy lub trekkingowy. Trasa może być propozycją dla wszystkich miłośników dwóch kółek, ponieważ na trasie brak jest trudnych technicznie odcinków. Trasę w tempie wycieczkowym można pokonać w czasie 5-6 godzin. Pętla prowadzi przez cztery gminy powiatu kieleckiego. Warto zaznaczyć, że w miejscowości Ujny łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Szlak urozmaicony jest wieloma krótkimi podjazdami pozwalającymi nam podziwiać rozległe widoki. Łączna suma  podjazdów wskaże nam blisko 450 m.

Ślad GPS w formacie GPX oraz poglądową mapą można pobrać na stronie: https://www.powiat.kielce.pl/dla_turysty/powiatowe_szlaki_rowerowe.html

Zdjęcia i opracowanie: Paweł Milewicz

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów