Rowerem przez Suchedniowsko Oblęgorski Park Krajobrazowy

22 Maja 2020
 

Pętla kolejnego powiatowego szlaku rowerowego o długości 50,2 km prowadzi terenami Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Podczas tej wycieczki na dwóch kółkach odwiedzimy gminę Zagnańsk, Mniów, Strawczyn i Miedzianą Górę. Podążając za znakami koloru czerwonego zobaczymy obiekty przyrodnicze, a także zabytki staropolskiego okręgu przemysłowego. Nie zabraknie również wizyty u autora trylogii.

Początek i koniec szlaku zlokalizowany jest przy przejeździe kolejowym w Zagnańsku. Ruszając nim na północ dotrzemy do jednej z największych atrakcji gminy Zagnańsk i przyrodniczej perełki całego powiatu kieleckiego,jakim jest pomnik przyrody Dąb Bartek. Jedna z legend mówi, że pod „Bartkiem” Jan III Sobieski ukrył w dziupli skarb.

Kolejnym ciekawym obiektem na trasie jest usytuowany przed Urzędem Gminy w Mniowie tzw. diabelski kamień odkryty w 1988 roku w miejscowości Kontrewers, koło Mniowa. Rzeźba uznawana przez archeologów za jeden z najciekawszych polskich zabytków archeologicznych. Na kamieniu wyryte są dwie niezidentyfikowane postacie z rogami, męska oraz żeńska.

Na szlaku nie zabraknie też ciekawych podjazdów, z który spotkamy między innymi wyruszając z Malumrzyna pod Widomą. Po jej zdobyciu szybkim zjazdem dotrzemy do Oblęgora. Stąd już tylko 2 km dzieli nas od Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku na południowych zboczach Baraniej Góry. Przekazane pisarzowi zabudowania zostały zakupione ze składek społeczeństwa, podczas obchodzonego w 1900 r. jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Piętrowy pałacyk z okrągłą wieżą został wybudowany w latach 1900-1902. Dodatkowym atutem muzeum jest otaczający go piękny park.

Dla miłośników zabytków techniki i Staropolskiego Okręgu Przemysłowego czekają pozostałości zakładu wielkopiecowego z murami oporowego w Bobrzy nad rzeką o tej samej nazwie. Warto podkreślić, że w 1610r. wzniesiono tu pierwszy wielki piec na ziemiach polskich. Dziś możemy podziwiać pozostałości imponującego muru oporowego o dł. 500m. Natomiast na płaszczyźnie wzgórza pozostały ruiny budynków fabrycznych.

Przekraczając ruchliwą drogę krajową nr 74 w kierunku północno - wschodnim dotrzemy do miejscowości Umer, gdzie znajduje się zbiornik wodny. To idealne miejsce do odpoczynku.

Ostatnim obiektem, który spotkamy na szlaku to ruiny Huty Józef w Samsonowie. Źródła pisane potwierdzają istnienie w tej miejscowości w 1584r. kuźnicy. W latach 1818 – 1822 zbudowano staraniem Stanisława Staszica nowoczesny zakład wielkopiecowy, którego ruiny zachowały się do naszych czasów. Huta opalana węglem drzewnym dająca ok. 800 ton surówki rocznie, pracowała do 1866r. Patrząc dziś na pozostałości zakładu, można odnieść wrażenie, jakby oglądało się klasycystyczne załażenie pałacowe.

Miejscowości na szlaku: Zagnańsk – Bartków – Samsonów – Kołomań – Umer – Ćmińsk Światełek – Ćmińsk  – Bobrza – Porzecze –  Oblęgorek – Oblęgór - Widoma – Malmurzyn –  Mniów – Serbinów – Rogowice – Długojów – Samsonów - Piechotne – Jasiów  –  Zagnańsk długość  50,2 km. Dodatkowo szlak w miejscowości Porzecze łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. 


Ślad GPS w formacie GPX oraz poglądową mapą można pobrać na naszej stronie: https://www.powiat.kielce.pl/dla_turysty/powiatowe_szlaki_rowerowe.html

Rowerem przez Suchedniowsko – Oblęgorskiego i Park Krajobrazowy Rowerem przez  Suchedniowsko – Oblęgorskiego i Park Krajobrazowy
15

Rowerem przez Suchedniowsko – Oblęgorskiego i Park Krajobrazowy

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów