Rolniczy trud doceniony
31 Sierpnia 2015Rolnicy z powiatu kieleckiego w niedzielę dziękowali za plony. Na dożynki, które odbyły się w gościnnych Nowinach przybyły setki mieszkańców z całego regionu, dla których była to okazja do zabawy i podsumowania plonów.
Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym Dożynkom Powiatu Kieleckiego, których współorganizatorem była gmina Sitkówka – Nowiny. W upalny niedzielny dzień rolnicy z powiatu kieleckiego wspólnie z osobami pracującymi w rolnictwie wyrazili radość i dziękczynienie za zebrane plony. Podczas mszy, która odbyła się w kościele parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Nowinach poświęcono chleb i wieńce dożynkowe.
We mszy wzięli udział starosta kielecki – Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, sekretarz powiatu - Barbara Piwnik, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro, radni powiatowi, samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji rolniczych. Bochenki chleba trzymali starostowie tegorocznych dożynek – Renata Błaszczyk z Pierzchnicy i Grzegorz Kasperek z Sitkówki – Nowin.
W wieńcach jest całe życie
- W tych wieńcach i bochenkach chleba złożone jest symbolicznie całe nasze życie – mówił niezwykle wzruszająco podczas homilii ks. Michał Grochownia z diecezji sandomierskiej. – Dzisiaj rolnicy przynieśli całoroczną pracę. Jest tutaj to, co było dobre i piękne w naszym życiu i to, z czego jesteśmy dumni. Na spotkanie z Bogiem przynieśliśmy trud, niepowodzenia i cierpienie swoje oraz bliskich.
Po mszy, barwny i rozśpiewany korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Nowin wśród przydrożnych dekoracji ruszył na stadion sportowy Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach, gdzie odbywała się część obrzędowa, artystyczna oraz wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. To tu starostwie dożynek przekazali gospodarzom – staroście kieleckiemu Michałowi Godowskiemu oraz wójtowi gminy Sitkówka – Nowiny Sebastianowi Nowaczkiewiczowi chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, który został podzielony wśród uczestników święta plonów.
- Obiecujemy dzielić ten chleb sprawiedliwie, na ile pozwalają nam nasze możliwości, aby nikomu w powiecie kieleckim go nie zabrakło – powiedział starosta. Włodarz powiatu nawiązał także do trudnej aury pogodowej, która nie sprzyja uprawie. – Od wielu dni nasz kraj nawiedzają upały, dlatego wielu rolników cierpi przez suszę. Wiem, że robicie wszystko, aby plony były jak najlepsze.
Starosta podziękował wszystkim rolnikom oraz pracującym na roli. – Jako Zarząd Powiatu robimy wszystko, aby nasza rzeczywistość zmieniała się, nie tylko w obszarze dróg, przeciwdziałania bezrobociu, ale wszędzie tam gdzie samorząd jest potrzeby. Wójt Sebastian Nowaczkiewicz również podkreślił ciężką pracę rolników. – Wasza praca jest wyjątkowo trudna i nieprzewidywalna. Ale to dzięki pracy rolników możemy dzielić się chlebem i mamy co jeść.
Przewodniczący Rady Powiatu - Jan Cedro mówił o etosie pracy rolnika. - Tylko rolnik potrafi zrozumieć ciężką pracę drugiego rolnika, dodatkowo nieprzewidywalność pogody powoduje, że praca ta jest niezwykle ciężka. Każdy rolnik zasługuje na ogromny szacunek- powiedział przewodniczący.
Codzienną i trudną pracę na roli docenili także goście dożynek - wiceminister obrony narodowej - Beata Oczkowicz, parlamentarzyści – Mirosław Pawlak, Renata Janik, Jan Cedzyński, Marek Gos oraz senator Krzysztof Słoń i europoseł - Bogdan Wenta. W imieniu radnych sejmiku województwa przemawiała Małgorzata Stanioch, zaś w imieniu samorządowców Mariusz Adamczyk, wójt gminy Mniów.
- Samorząd województwa, tak jak do tej pory, będzie dział na rzecz szeroko rozumianych obszarów wiejskich. W swoich działaniach popieramy sektor rolnictwa, który jest strategicznym ogniwem naszej gospodarki, ale także sektor obszarów wiejskich, który jest miejscem życia – powiedział w imieniu władz samorządu wojewódzkiego Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Ten najpiękniejszy
Goście dożynek mogli podziwiać ustawione obok sceny najpiękniejsze wieńce dożynkowe z gmin powiatu kieleckiego, misternie wykonane z tegorocznych zbóż, owoców i warzyw, które jak co roku wzięły udział w konkursie. Prace reprezentantów ze wszystkich gmin oceniała komisja konkursowa: Marek Kwiecień z ramienia powiatu kieleckiego, wiecewójt Sitkówki-Nowin – Łukasz Barwinek oraz Janina Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach. Zgodnie z regulaminem wieniec musiał mieć kształt korony i zawierać cztery zboża: żyto, pszenicę, jęczmień i owies.
- Wszystkie wieńce były przez nas szczegółowo analizowane, wszystkie piękne, ale każdy inny. Prawie wszystkie zostały wykonane zgodnie z tradycją i regulaminem. Zgodnie wybraliśmy ten, który był bardzo misternie wykonany, który wyróżniał się precyzją wykonania i oryginalnością - podkreśliła członkini jury - Janina Skotnicka.
W tym roku za najpiękniejszy uznano wieniec wykonany przez Józefę Bucką z gminy Miedziana Góra. Będzie on reprezentował powiat kielecki w niedzielę, 6 września na dożynkach wojewódzkich w Sandomierzu.
Józefa Bucka była niezwykle wzruszona zwycięstwem. Warto dodać, że uwity przez nią w ubiegłym roku wieniec reprezentował region świętokrzyski i tryumfował w dożynkach prezydenckich w Spale. Zdobył największą liczbę punktów, a poprzednia pani prezydent Anna Komorowska zachwycała się dziełem artystki z Kostomłotów II.
- Jestem bardzo szczęśliwa – mówiła pani Józefa. Przyznała, że jej dzieło powstało w zaledwie 2,5 tygodnia. – W tym roku kwiaty są niezwykle kolorowe, stąd mój wieniec również taki jest. Artystka przyznała, że w misternej pracy tworzenia wieńca tradycyjnie pomagał jej mąż.
W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe i folklorystyczne z powiatu kieleckiego. Wystąpiły między innymi Wierna Rzeka, Bolechowiczanie, Kowalanki, Chełmowianki, Śladkowianki i Szewczanki. Zabawa na powiatowych dożynkach trwała do późnego wieczora, a koncert gwiazdy wieczoru – kapeli „Jędrusie” – przyciągnął tłumy.
Rozstrzygnięto także konkursy: - "Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” i „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”
Konkurs na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego
Wyróżnienia: Joanna Róg zam. Huta Podłysica gm. Bieliny, Wanda Bahyrycz zam. Wola Kopcowa gm. Masłów, Jan Kozieł zam. Łosień gm. Piekoszów, Teresa i Tomasz Szlufik Krajno Pierwsze gm. Górno.
III miejsce ex aequo: Dorota i Artur Mendak zam. Dębno gm. Nowa Słupia oraz Janina i Piotr Rękas zam. Drugnia gm. Pierzchnica.
II miejsce: Ewa i Piotr Tumiłowicz zam. Antonielów gm. Łopuszno
I miejsce: Kamila i Paweł Braciszewicz zam. Śladków Mały gm. Chmielnik
Konkurs pn. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”
Wyróżnienia: Barbara Ozga zam. Skorzeszyce gm. Górno, Krzysztof Gajdziński zam. Zachybie gm. Mniów, Kaja Ciopińska, Pani Joanna Gościńska i Pan Jacek Ciopiński zam. Jasień gm. Chmielnik, Anna Jamrożek zam. Bieliny gm. Bieliny.
III miejsce: Marianna i Józef Więcławscy zam. Kowala Mała gm. Sitkówka-Nowiny.
II miejsce: Zbigniew Wawrzoła zam. Olszówka gm. Łopuszno.
I miejsce: Joanna Miszczyk zam. Maleszowa gm. Pierzchnica.
Dożynkom towarzyszył "Piknik mleczny" – plenerowa impreza promocyjna Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, promująca spożycie mleka i jego przetworów.
Dożynki powiatu kieleckiego 2015 r.
Dożynki powiatu kieleckiego 2015 r. w gminie Sitkówka - Nowiny.
- Poprzednia
- 1
- 2