Rok Sienkiewicza w Oblęgorku

15 Kwietnia 2016
Pamiątkowy wpis starosty kieleckiego Michała Godowskiego

Wyjątkową działalność Henryka Sienkiewicza w trakcie dwóch ostatnich lat jego życia zaprezentowano w Pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W inauguracji roku noblisty w Oblęgorku uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski.

Wystawa „Czas mierzony szwajcarskim zegarem” poświęcona jest dwóm ostatnim latom życia Henryka Sienkiewicza, które spędził w Szwajcarii. Miasteczko Vevey pod Lozanną stało się ostatnią przystanią „wiecznego tułacza”, jak zwykł o sobie mawiać.

 - Wystawa pokazuje patrona, jako działacza społecznego i niestrudzonego orędownika walki na rzecz polskiej niepodległości. Pokazuje go jako człowieka zaangażowanego, który swoją pasją zarażał innych – powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Robert Kotowski. – W 1914 roku Sienkiewicz był po raz ostatni w Oblęgorku, to stąd wyjechał do Szwajacari. Ostatnie miesiące swojego życia spędził w Vevey, gdzie staje na czele Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Organizacji, której celem było zbieranie pieniędzy i przekazywanie ich do kraju. Jego głos, mocno i dobitnie głoszone słowa i odezwy trafiały do Polaków i zagrzewały do walki o niepodległość.

- To pierwsza wystawa w roku sienkiewiczowskim w naszym pałacu – dodała kurator wystawy i kierownik muzeum w Oblęgorku Agnieszka Kowalska - Lasek.  - Ekspozycja ma również przypomnieć wiele wydarzeń społeczno-politycznych, niezwykle ważnych na drodze Polski do niepodległości. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie z ostatniego roku życia pisarza - zmarłego równo sto lat temu - 15 listopada 1916 roku, bogata korespondencja, odznaczenia i dyplomy, odezwy nawołujące do pokoju.

"Czas mierzony szwajcarskim zegarem”

Wystawa podzielona jest na kilka sekwencji. Pierwsza dotyczy okresu tuż po wybuchu I wojny światowej. Ukazuje atmosferę wówczas panującą w Królestwie Polskim oraz przyczyny, dla których pisarz zdecydował się na emigrację.

Druga część prezentuje działalność pisarza w ramach Komitetu Veveyskiego. „Odezwa do narodów cywilizowanych” tłumaczona na wiele języków, bogata korespondencja, która dowodzi ogromnego zaangażowania Sienkiewicza w sprawę pomocy dla Polski, oraz sprawozdania z pracy Komitetu to najciekawsze jej elementy.

Osobna część wystawy opowiada o współpracy Noblisty z współtwórcami Komitetu Veveyskiego – Ignacym Paderewskim i Antonim Osuchowskim, a także z biskupem Adamem Stefanem Sapiehą oraz papieżem Benedyktem XV. Wyjątkową jej pamiątką jest medal „Polonia devastata”, wybity na początku 1915 r. na cześć Sienkiewicza, Paderewskiego i Sapiehy.

Wystawa będzie eksponowana od 15 kwietnia do 31 sierpnia 2016 roku w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Gościem specjalnym wydarzania była wnuczka Henryka Sienkiewicza – Jadwiga.

do góry
Ważna droga w Daleszycach do remontu Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Rada Seniorów na pierwszym posiedzeniu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów