Rodzice odznaczeni
24 Lutego 2011Złote i srebrne medale za "Zasługi dla obronności kraju" otrzymali rodzice, których przynajmniej trzech synów odbyło służbę wojskową.
Uroczystość wręczenia Złotych i Srebrnych za ?Medali za Zasługi dla Obronności Kraju? odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w czwartek, 24 lutego.
Uczestniczyli w niej starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego ? pułkownik Eugeniusz Nikulina, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Kielce ? Śródmieście ? Wiesław Loch, wójtowie gmin powiatu kieleckiego oraz wyróżnieni rodzice, których trzech lub więcej synów służyło w Wojsku Polskim.
- Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tak ważnej uroczystości. To Państwo jesteście bohaterami, których należy naśladować. To właśnie Państwa domy były pierwszym miejscem, gdzie dzieci uczyły się patriotyzmu ? mówił Zdzisław Wrzałka, starosta kielecki.
Słowa uznania kierował również do rodziców żołnierzy pułkownik Eugeniusz Nikulina. ? Państwa trud wychowawczy został doceniony przez Ministra Obrony Narodowej w formie złotych i srebrnych medali. Siły Zbrojne to nasze wspólne dobro ? mówił szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
Złotymi Medalami za zasługi dla obronności kraju odznaczeni zostali m.in. Marianna i Bronisław Salwowie z gminy Sitkówka-Nowiny, których pięciu synów odbyło służbę wojskową. ? Jesteśmy dumni z naszych synów, którzy z obowiązkiem podeszli do służby wojskowej. Cieszymy się, że teraz będziemy mogli mówić wnukom, że trud ich ojców został doceniony ? mówili odznaczeni rodzice.
Po oficjalnej uroczystości przyszedł czas wspomnień rodziców na temat służby synów w wojsku. ? Ze służbą synów w wojsku mam dobre i złe wspomnienia. Najmłodszy syn został powołany w ostatnim obowiązkowym poborze do służby zasadniczej. Jego przysięga była przepiękną i wzruszającą uroczystością. Natomiast dwaj starsi synowie wyjechali na misje do Bośni i Kosowa. Był to dla mnie trudny czas ? wspominała Danuta Chlewicka.
Złote medale za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali: Zofia i Szczepan Gaweł, Irena i Tadeusz Klimak, Anna i Józef Kowalczyk, Henryk Kowalczyk, Leokadia Kowalczyk, Walerian Kowalczyk, Maria Maciejska, Marianna i Bronisław Salwa oraz Marianna i Franciszek Sulej.
Srebrne medale za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali: Zofia i Henryk Barciccy, Maria i Stanisław Borowiec, Zofia i Tadeusz Bożęccy, Teresa i Antoni Brudzińscy, Janina i Jan Bugara, Janina i Edward Czapla, Krystyna i Jan Chojneccy, Danuta i Józef Chlewiccy, Stanisława i Mirosław Chrzanowscy, Maria Dziubińska, Zofia Gałkiewicz ? Mrzygłód, Władysław Główczyński, Marianna Guz, Genowefa Filipiak, Janina i Antoni Iwan, Cecylia i Marian Jarząbek, Irena i Józef Kaniewscy, Helena i Wincenty Kobiec, Irena i Marian Kobus, Maria i Zbigniew Kołomańscy, Marianna i Stanisław Korba, Kazimiera Kruk, Tadeusz Lasia, Marianna i Marian Majcherzyk, Danuta Maluszczak, Małgorzata i Marek Moćko, Elżbieta Matałowska, Władysława i Mirosław Orkisz, Czesława i Bolesław Pięta, Bogusław Połoński, Tadeusz Piotrowski, Leokadia Salwa, Bronisława i Marian Sideł, Halina i Józef Wiącek, Danuta i Zdzisław Widurscy, Jadwiga Wójcik, Helena i Tadeusz Zarychta
oraz Irena Zych.
Medal za "Zasługi dla obronności kraju" to polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez Ministra Obrony Narodowej. Został on ustanowiony przez Sejm w 1966 roku i stanowi uznanie dla osób, które swą pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, a także rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy. Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju przysługuje rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie służbę wojskową, albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę. Natomiast, Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju wręczany jest rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie służbę wojskową.