Rekordowy projekt cyfryzacji map i dokumentów geodezyjnych - Powiat Kielecki w Programie FERC

31 Lipca 2024

W lipcu tego roku podpisano porozumienie z Głównym Geodetą Kraju dotyczące finansowania prac geodezyjnych polegających na cyfryzacji map i dokumentów znajdujących się w prowadzonym przez Starostę Kieleckiego zasobie geodezyjnym. Prace realizowane będą w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC). Dofinansowanie obejmuje 100% wartości planowanych prac!geoportal

Projekt dotyczy cyfryzacji map i dokumentów geodezyjnych w zasobie geodezyjnym prowadzonym przez Starostę Kieleckiego. Obejmuje on między innymi cyfryzację map ewidencji gruntów i budynków dla 229 obrębów ewidencyjnych.

Prace polegają na przekształceniu dotychczasowych map rastrowych do postaci baz danych. Dzięki temu możliwe będzie wymienianie graficznych danych pomiędzy różnymi systemami, a także internetowe udostępnianie tych map. Projekt zakłada również zeskanowanie wszystkich materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, które dotąd były w formie papierowej.

Dotychczasowy raster to zeskanowany arkusz pierwotnej mapy analogowej, sporządzonej najczęściej w skali 1:5000. Faktycznie raster taki jest „obrazkiem”, na którym nie można wykonywać praktycznie żadnych operacji analitycznych - bazodanowych. Z uwagi na skalę mapy, wykazane na niej granice kreską o grubości około 0,3 mm, mają faktycznie, po przeskalowaniu szerokość 1,5 m. Przekłada się to oczywiście na niską jakość i przydatność tych map, głownie z uwagi na ich nieczytelność, małą dokładność i wiarygodność takiego opracowania - mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Cyfryzacja przetworzy takie mapy do postaci bazodanowej, gdzie każde załamanie działki opisane zostanie za pomocą punktów o określonych współrzędnych. Mapa zostanie opracowana zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami. Pozwoli to na wymianę graficznych danych pomiędzy różnymi systemami do prowadzenia map numerycznych, wykorzystywanych przez geodetów, projektantów czy choćby inwestorów planujących swoje działania na terenie powiatu kieleckiego.

Format cyfrowy map pozwoli też na internetowe ich udostępnianie poprzez e-usługi naszym klientom. Umożliwi dokonywanie na danych przestrzennych różnego rodzaju analiz, m.in. takich jak filtrowanie i wybieranie nieruchomości o żądanych cechach. Ułatwi to wyszukiwanie nieruchomości pod planowane inwestycje, uatrakcyjniając poprzez to obszar naszego powiatu dla potencjalnych inwestorów. 

W ramach Programu dokonamy również cyfryzacji polegającej na zeskanowaniu wszystkich materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, pozostających dotąd w postaci papierowej. Planujemy zeskanować  440 m.b. materiałów, co przekłada się na około 4 mln. 400 tys. stron dokumentów.

- Całkowity koszt prac szacowany jest na około 4 miliony złotych, a realizacja projektu potrwa przez najbliższe 4 lata. To ważny krok w kierunku cyfryzacji i ułatwienia dostępu do danych geodezyjnych dla mieszkańców i inwestorów w powiecie kieleckim - mówi starosta kielecki Tomasz Pleban. - Urząd już od kilku lat dba o wzmacnianie potencjału kadrowego miejscowego Wydziału Geodezji, co pozwala na podejmowanie takich śmiałych wyzwań, które przynosić będą bezpośrednie i pośrednie pożytki wszystkim mieszkańcom naszego Powiatu. 

 

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów