Raport z Auschwitz
17 Lutego 202030 stycznia 2020 r. dwóch wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu uczestniczyło w projekcji filmu „Raport z Auschwitz” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia IPN" w Kielcach.
Dokument przedstawia dramat więźniów przebywających w obozie oraz opowiada o Polakach, którzy przekazywali światu informację na temat Holokaustu, dokonywanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Reżyser filmu Krzysztof Brożek, pokazał również bierność Zachodu wobec doniesień na ten temat, pochodzących od Polskiego Państwa Podziemnego. Historie opowiedziane filmem mają poparcie w dokumentach do których dotarł reżyser w brytyjskich archiwach. Potwierdziły one, że Polacy informowali zachodnich przywódców o zbrodniach dokonywanych w niemieckich obozach zagłady. Obok informacji przekazywanych na ten temat przez Jana Karskiego i Witolda Pileckiego, na Zachód docierały też tygodniowe i miesięczne raporty tworzone przez bezimiennych informatorów. Niestety, raporty nie wywołały reakcji u aliantów mimo, że od 1943 r. istniały techniczne możliwości niszczenia systemu obozów na ziemiach polskich. Dla nich priorytetem było wygranie wojny.
Po projekcji filmu na pytania licznie zgromadzonej publiczności odpowiadali – reżyser filmu Krzysztof Brożek oraz konsultant historyczny filmu Zdzisław Jurkowski z IPN. Chłopcy obejrzeli również wystawę o niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz przybliżająca historię obozu oraz specyficzne elementy nazistowskiego systemu terroru w okupowanej Polsce. Ekspozycja przygotowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstała w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne. Pokaz filmu i wystawa upamiętniają 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.