Rajdem rowerowym upamiętnimy Brygadę Świętokrzyską

1 Sierpnia 2023

Przed nami V Jubileuszowy Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, który odbędzie się 12 sierpnia. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.Konferencja prasowa

Z tej okazji, we wtorek 1 sierpnia, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyła się konferencja prasowa z udziałem współorganizatorów rajdu: starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego, wicestarosty Tomasza Plebana, starosty koneckiego Grzegorza Pieca, starosty jędrzejowskiego Pawła Faryny. Na konferencji obecna była także Teresa Chudy, dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie, która reprezentowała starostę włoszczowskiego Dariusza Czechowskiego.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w rajdzie wezmą udział cztery powiaty oraz cykliści z ościennych powiatów. - Przed nami V jubileuszowy Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej. Dziękuję starostom - partnerom tego wydarzenia. Pierwszy rajd to był tylko powiat kielecki, drugi rajd był to powiat kielecki i włoszczowski. W trzeciej i czwartej edycji dołączyły do nas powiat konecki i jędrzejowski. W tej chwili w grupie włoszczowskiej będzie jechała około 20 - osoba grupa z powiatu zawierciańskiego - powiedział starosta.

Jak przyznał starosta, rajd wykracza poza granice województwa. - Jest mi niezmiernie miło, że dzięki kolegom starostom odkłamujemy czarną legendę Brygady Świętokrzyskiej, czarną historię, którą komuniści przez wiele lat usiłowali Polakom wmówić, że to było jakieś kolaborowanie z Niemcami. Nie, oni walczyli o Polskę bez kompromisów, nie poddali się nikomu. Tak jak generał Anders wyprowadził z Rosji kilkaset tysięcy żołnierzy na Bliski Wschód, później na Zachód. Tak ponad tysiąc żołnierzy Antoni Szacki „Bohun” wyprowadził odchodząc przed czerwoną zarazą, która nadciągała ze Wschodu. Brygada Świętokrzyska nikomu się nie poddała. Przez lata była opluwana przez komunistów. Dzięki naszym partnerom - starostom i tym wszystkim, którzy w tych rajdach uczestniczą, już piąty raz jedziemy szlakiem Brygady Świętokrzyskiej z czterech miejsc, czyli z Zagnańska, Końskich, Włoszczowy i Jędrzejowa. Spotykamy się w Lasocinie, w miejscu gdzie była sformowana Brygada Świętokrzyska - mówi starosta.

W każdym starostwie ruszyły zapisy. Zapisanych jest kilkadziesiąt osób. - Mamy nadzieję, że to będzie rekordowy rajd. Cieszymy się, że także w tym roku uzyskaliśmy patronat honorowy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka - mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.  

Wicestarosta Tomasz Pleban przypomniał, że pomysł na organizację takiego rajdu wziął się stąd, że już niejedno środowisko próbowało odkłamywać historię Brygady Świętokrzyskiej.

- W mojej ocenie, forma którą przyjął powiat kielecki, czyli organizacja Rajdu Rowerowego zaproponowanego przez starostę Mirosława Gębskiego, przynosi największe korzyści - zaznaczył wicestarosta. - Poprzez sport, przyrodę, zabawę młodzi ludzie dowiadują się o prawdzie historycznej.

Trasa kielecka rozpocznie się spod Dębu Bartka w Zagnańsku i jej uczestnicy pojadą do Lasocina. Zatrzymają się przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci związanych z Brygadą Świętokrzyską NSZ.

Każda grupa utworzona w poszczególnych powiatach pojedzie wyznaczoną przez siebie trasą, uwzględniając miejsca pamięci. Finał rajdu odbędzie się tradycyjnie w Lasocinie, na placu "Nad Stawkiem" w gminie Łopuszno.

Powiat włoszczowski w rajdzie będzie brał udział po raz czwarty. Podobnie jak w powiecie kieleckim, trasa po tym powiecie będzie przebiegała miejscami pamięci.

Jak zaznaczyła dyrektor Teresa Chudy, po raz kolejny udało się pozyskać dofinansowanie na rajd. - Z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje. Dostaliśmy 33 tysiące 600 złotych w tym roku. Nasze przedsięwzięcie ma po raz pierwszy charakter ponadwojewódzki. Dołącza do nas powiat zawierciański. Jest nam bardzo miło, że poszerzamy swoje zasięgi, że dbamy o odkłamywanie tej historii. Liczymy na to, że rzeczywiście padnie rekord, jeżeli chodzi o liczbę uczestników. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału jest jeszcze czas, żeby się zapisać -  mówi Teresa Chudy

Ponad 40 kilometrów do pokonania będą mieli uczestnicy rajdu z powiatu koneckiego. -Powiat konecki będzie brał udział w rajdzie po raz trzeci. Wyruszamy o godzinie 8.30 spod budynku starostwa w Końskich, spod pomnika patrona powiatu koneckiego, błogosławionego Kazimierza Sykulskiego. Po drodze będzie kilka postojów, między innymi w gajówce w Zychach, gdzie zawiązał się oddział majora Hubala Dobrzańskiego, a także w Radoszycach, gdzie walczył „Szary”. Będziemy też przypominać historię generała Antoniego Hedy Szarego.  Zakończymy przy Dębie w Wilczkowicach, poświęconemu podporucznikowi Edwardowi Podwysockiemu, który został zamordowany przez Sowietów w Katyniu. Liczymy na 40- 50 osób. Zapraszam wszystkich - mówi starosta konecki Grzegorz Piec.

Trasa jędrzejowska liczy ok. 50 km.  - Powiat jędrzejowski już po raz trzeci  będzie brał udział w rajdzie rowerowym. - To jest lekcja historii nie tylko dla nas powiatu, województwa świętokrzyskiego, ale również całej Polski, bo w tym rajdzie biorą udział nie tylko osoby dorosłe, ale również najmłodsi, którzy bardzo chętnie uczestniczą rajdzie. W czasie tego rajdu odwiedzamy pomniki historii i upamiętniamy bohaterów. U nas w powiecie jędrzejowskim są takie dwa miejsca, na cmentarzu w Ciernie - Żabieńcu i w Cacowie. Bardzo ważne jest to, że przypominamy historię podczas tych postojów. To jest piękna pamięć o naszych przodkach, bohaterach, którą trzeba cały czas kultywować. To jest nasza tradycja narodowa, dlatego zachęcamy do udziału w tym rajdzie. Chciałem podziękować w imieniu wszystkich starostów naszemu patronowi, który zapoczątkował ten rajd, panu staroście kieleckiemu Mirosławowi Gębskiemu. O tej niepodległości musimy pamiętać, bo nie jest dana raz na zawsze - mówił starosta jędrzejowski Paweł Faryna.

Wszystkie grupy spotkają się w Lasocinie, na terenie gminy Łopuszno. W rajdzie może wziąć udział każdy, kto ma ochotę przejechać ok 50 km rowerem. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Uczestnicy rowerowego wydarzenia w powiecie kieleckim pokonają blisko 50 km. Wyruszą o godzinie 9:00 z parkingu przy pomniku przyrody Dąb Bartek (gmina Zagnańsk) i przejadą przez: Jasiów - Kołomań - Wzgórza Kołomańskie (Skalna Górka) - Mniów - Borki - Grzymałków - Kuźniaki - Dobrzeszów - Sarbice - Mnin - Lasocin. 

Na trasie zaplanowano postoje w ważnych miejscach pamięci, gdzie zostaną złożone kwiaty. Uczestnicy rajdu mają zapewnione: posiłek i wodę na trasie, opiekę ratownika medycznego, transport powrotny wraz z rowerami z Lasocina do Zagnańska oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku. Spotkanie zakończy się na Placu Nad Stawkiem.

 

Konferencja prasowa w sprawie rajdu (2) Konferencja prasowa w sprawie rajdu  (2)
6

Konferencja prasowa w sprawie rajdu

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów