Raj dla geologów w Chęcinach
14 Października 2014Wmurowano kamień węgielny pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Będzie ono mekką dla geologów.
W uroczystościach wzięli udział Zdzisław Wrzałka - starosta kielecki, Zenon Janus - wicestarosta kielecki oraz Bogdan Gierada - członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej budowane jest przez Uniwersytet Warszawski. Powstaje ono w okolicy nieczynnego już kamieniołomu na górze Rzepka w Chęcinach, nieopodal ruin zamku. W 1981 roku w tym miejscu utworzono 9-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej.
Kompleks składa się z pięciu budynków - głównego, budynku dydaktycznego i laboratorium, gdzie znajdować się będą pracownie i sale wykładowe. W trzech pozostałych będzie mieścił się hotel dla studentów, gości ośrodka i kadry.
- W części laboratoryjno-dydaktycznej powstaną pracownie, sale wykładowe, laboratorium przygotowania próbek geologicznych, a także laboratorium chemiczne, geofizyczne, komputerowe, kartowania geologicznego i mikroskopowego – wylicza rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys.
Łącznie, powierzchnia zajmować będzie 6,5 tysięcy metrów kwadratowych. Centrum powstanie w miejscu często odwiedzanym przez geologów oraz studentów w ramach praktyk czy badań naukowych.
- Centrum idealnie wkomponowuje się w kamieniołom, który stanowił historyczne miejsce wydobycia chęcińskich minerałów – mówi Zdzisław Wrzałka. – Cieszymy się, że powiat kielecki ma swój udział w tym przedsięwzięciu i niebawem w to miejsce zjadą badacze i naukowcy z całego świata.
Zenon Janus dodaje, że Centrum będzie nie tylko promocją dla powiatu ale także piękną, kolejną wizytówką naszego regionu. – Chęciny już przyciągają turystów z całego regionu, a teraz przyjadą studenci nauk przyrodniczych- dodał wicestarosta.
Wartość inwestycji to blisko 31 mln zł. Ponad 26 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Pozostała kwota to dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otwarcie gmachu planowane jest w przyszłym roku.
Liderem projektu jest Uniwersytet Warszawski. W skład konsorcjum weszły samorządy województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego i gminy Chęciny.