Radni w gościnie w muzeum Sienkiewicza

30 Maja 2016
 

Uroczystą oprawę i wyjątkowy charakter miała sesja Rady Powiatu w Kielcach. Radni gościli w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Zwiedzaniem Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynie oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku rozpoczęła się wyjazdowa sesja Rady Powiatu w Kielcach. Radni zapoznali się także z funkcjonowaniem filii Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku.

Część oficjalna odbyła się w dworku Sienkiewicza. Radnych powitał kielecki aktor - Lech Sulimierski: – Znajdujemy się w salonie Henryka Sienkiewicza, dlatego pragnę zaprosić Państwa na krótką jednoaktówkę pod tytułem „Aktorki” w wykonaniu młodych adeptek sztuki z Teatru LS. Jednoaktówkę noblista napisał około roku 1912 – zachęcił do obejrzenia przedstawienia. Także występ uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku, którzy uczestniczyli w 24. Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, zachwycił publiczność.

Podczas uroczystej sesji starosta kielecki Michał Godowski oraz Jan Cedro, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach wręczyli pamiątkowe listy gratulacyjne i akwarelę członkom rodziny Henryka Sienkiewicza. Wyróżnienia odebrała Anna Dziewanowska, prawnuczka pisarza.

- To moment szczególny – powiedział Jan Cedro – 18 grudnia 2015 roku Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjęły uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Jak podkreślają w tym dokumencie senatorowie, nasz Wielki Rodak poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Dzisiaj mamy ten niewątpliwy zaszczyt, honor i okazję, aby na tej szczególnej sesji gościć prawnuczkę naszego słynnego pisarza.

Prawnuczka Sienkiewicza podziękowała za zaproszenie na sesję. – Jesteśmy w muzeum poświęconym mojemu wielkiemu przodkowi, ale chciałam powiedzieć, że 90 lat temu w tych murach urodziła się moja mama. W tym roku, w sierpniu będzie obchodziła swoje urodziny. Dla niej ten dom jest zawsze dużym domem, dla mnie to jest od zawsze muzeum – przyznała szczerze Anna Dziewanowska.

Na koniec pierwszej części, Jan Cedro złożył podziękowania za pomoc w zorganizowaniu sesji radnej Monice Jabłońskiej, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Agnieszce Kowalskiej-Lasek oraz jej zastępcy - Magdalenie Klamce.

Część drugą sesji przewodniczący Rady Powiatu rozpoczął odczytaniem pisma starosty kieleckiego w sprawie poparcia inicjatywy społecznej na rzecz budowy obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej 73 Wiśniówka – Jasło.

- Pilna potrzeba kontynuacji budowy obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej wynika z wielu przesłanek. Po pierwsze, budowa ma udrożnić ruch na drodze, poprawić bezpieczeństwo kierujących i pieszych. Inwestycja ta ma także strategiczny wpływ na rozwój gospodarczy i turystyczny regionu – odniósł się do inicjatywy Jan Cedro.

- Każda inicjatywa jest potrzebna, ale ta w Morawicy szczególnie. Bez tej drogi nie da po prostu żyć – mówił radny Jacek Kuzia. – Przejazd 200-metrowego odcinka między tamtejszą szkołą a budynkiem urzędu gminy trwa nawet ponad 15 minut.

- Nasz klub Prawa i Sprawiedliwości na pewno będzie głosował za inicjatywą, która naszym zdaniem jest niezwykle cenna i powinna zdecydowanie wcześniej być zrealizowana – powiedział radny Kazimierz Bielecki. 

Ostatecznie Rada Powiatu w Kielcach wyraziła jednoznaczne poparcie dla inicjatywy społecznej. - Jako inicjator akcji chcę podziękować Radzie za udzielenie aprobaty – powiedział starosta kielecki, Michał Godowski.

Radni przyjęli także informację o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie kieleckim. - Z przyjemnością mogę powiedzieć, że stan bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjny jak i zdrowia publicznego kształtuje się bardzo dobrze. Posiadamy pozytywne wyniki wszelkich kontroli przeprowadzonych na terenie powiatu kieleckiego, jak misji FVO czy prowadzonego monitoringu pozostałości zwierzęcej, pestycydów w żywności, chemii czy biologicznych – powiedział Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Lekarz zwrócił uwagę na niekorzystną sytuację związaną z afrykańskim pomorem świń. - Na szczęście wszelkie ogniska tej choroby omijają nasze województwo. Musimy być jednak czujni, bo ogniska choroby znaleziono 120 km od naszej granicy z Ukrainą.

Radni jednogłośnie przyjęli także raport z monitoringu i oceny realizacji „Strategii Rozwoju Powiatu Kieleckiego do roku 2020”, sprawozdanie z realizacji "Programu współpracy Powiatu Kieleckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2015 roku" oraz sprawozdanie roczne z wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za 2015r.

Podjęto także uchwały w sprawie: zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2016-2028 oraz zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2016 rok. Radni wyrazili także zgodę na powierzenie gminie Strawczyn budowy chodników w ciągu dróg powiatowych Nr 0450T w miejscowości  Kuźniaki i Nr 0492T w Strawczynie na ul. Spacerowej oraz przekazania gminom Daleszyce, Morawica, Raków i Łopuszno zadania utrzymania bieżącego dróg powiatowych w zakresie wykaszania poboczy i czyszczenia chodników.

Goścmi sesji byli wójtowie: gminy Strawczyn – Tadeusz Tkaczyk, gminy Zagnańsk – Szczepan Skorupski oraz gminy Mniów – Mariusz Adamczyk.

               

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów