Radni powiatowi wspierają walkę z koronawirusem

23 Marca 2020
 

Rada Powiatu w Kielcach jednogłośnie zdecydowała się przekazać pieniądze dla policji i straży pożarnej na walkę z koronawirusem.

Niezwykle odpowiedzialnie zachowali się radni powiatu biorący udział w dzisiejszej sesji. Jednogłośnie podjęli decyzję o przekazaniu 200 tysięcy złotych na walkę z koronawirusem. Z 29 radnych pojawiło się 22. Tym samym podjęcie uchwał było możliwe. Co ważne, liczba osób biorących udział w posiedzeniu została ograniczona do minimum.

 - Mam świadomość, że w dobie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, przeprowadzenie obrad jest trudne. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to ważna sesja, która musiała się odbyć. Dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim radnym za przybycie. Niestety nie wiemy kiedy odbędzie się kolejna sesja – powiedział Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

Ważnym punktem obrad było dokonanie zmian w zaplanowanym budżecie tak, by 200 tysięcy złotych przeznaczyć na walkę pandemią koronawirusa. - W ostatnim czasie zaszła pilna potrzeba, żeby zwiększyć środki na zarzadzanie kryzysowe. Co prawda w budżecie zabezpieczyliśmy rezerwę w kwocie 360 tysięcy złotych, jednak Zarząd Powiatu uznał, że będą to pieniądze niewystarczające – argumentowała skarbnik powiatu, Maria Klusek.

40 tysięcy złotych ma być przeznaczone na przekształcenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łagowie w punkt odbywania kwarantanny. – Obowiązkiem naszym jest zabezpieczenie miejsc dla 200 osób przebywających na kwarantannie – dodała skarbnik.

Mieszkańcy powiatu kieleckiego kwarantannę będą mogli odbyć też w schronisku w Mąchocicach Scholasterii, w przygotowaniu są też schroniska w Nowej Słupi, Bodzentynie i w Chęcinach.

 - Z tej puli po 20 tys. zł ma być przekazane dla policji i straży pożarnej na działania podejmowane na walkę z koronawirusem – dodała skarbnik Maria Klusek.

Radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej dla gmin powiatu kieleckiego – Piekoszowa, Miedzianej Góry. Ponadto udzielono wsparcia dla 18 gmin (Bieliny, Bodzentyn, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk) na zakup drzew i krzewów miododajnych oraz ich nasadzenie na terenie powiatu kieleckiego.

W kolejnym głosowaniu zdecydowano o podwyższeniu minimalnej wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego oraz dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Zatwierdzono tekst jednolity Statutu Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, a także przyjęto „Sprawozdanie z realizacji zadań w 2019 r. przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych” oraz Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Powiatu Kieleckiego na lata 2020-2025.

Na prośbę wiceprzewodniczącego Roberta Kaszuby, radni wycofali punkt dotyczący wyrażenia sprzeciwu wobec proponowanych przez Centralny Port Komunikacyjny wariantów przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez gminę Miedziana Góra.  - Z uwagi na trwające rozmowy z Portem, chcemy wycofać ten podpunkt z obrad ponieważ chcemy dalej rozmawiać i wypracować jak najlepsze stanowisko – powiedział Robert Kaszuba.

Wicestarosta Tomasz Pleban poinformował radnych o działaniach Zarządu Powiatu. – Podjęliśmy rozmowy z właścicielami działek przy Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Planujemy budowę kompleksu sportowego przy szkole. Niewykluczone, że będziemy musieli także podjąć działania w sprawie budowy internatu – powiedział wicestarosta.

Tuż przed zakończeniem spotkania, starosta kielecki Mirosław Gębski podziękował radnym za przybycie. - Sesja musiała się odbyć. Z uwagi na przedmiot obrad, nie mogła odbyć się w innym terminie. Nie możemy czekać z przekazaniem potrzebnych funduszy na walkę z koronawirusem, lecz działać tu i teraz. Najważniejsze jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa – zaznaczał starosta.

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana przedstawił radnym działania podjęte w Starostwie Powiatowym w Kielcach i jednostkach powiatowych w ostatnim czasie w dobie zagrożenia koronawirusem.  

Na zakończenie radny Bogdan Gierada podziękował radzie i zarządowi za przeznaczenie pieniędzy na drogę powiatową z Piórkowa do Jeleniowa. – Droga łączy dwie gminy: Nową Słupię i Baćkowice – dodał. Z kolei radny Krzysztof Smolarczyk dopytywał o wstawienie znaku ograniczającego tonaż przy moście w Wiernej Rzece.

Zdzisław Zapała podziękował za pomoc udzieloną strażakom w Miedzianej Górze. Kolejni radni, m. in. Robert Kaszuba zaproponowali całkowite zamknięcie budynku starostwa dla interesantów.

do góry
Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów