Radni obradowali

18 Marca 2013

Bezpieczeństwo w powiecie oraz sytuacja na rynku pracy były głównymi tematami poniedziałkowej sesji Rady Powiatu w Kielcach.

O stanie ochrony przeciwpożarowej mówił komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej ? Krzysztof Janicki. Kieleccy strażacy zanotowali w ubiegłym roku niepokojący wzrost  liczby zdarzeń, wciąż na masową skalę wypalane są trawy.

- Trzy czwarte spośród wszystkich zdarzeń związanych jest z uprawami rolnymi. Niestety, nie pomagają żadne apele - mówił komendant Janicki.

Kielecka straż pożarna  wciąż cierpi na niedobory kadrowe, dlatego tak ważne jest wsparcie druhów - ochotników, którzy - co warto podkreślić - są coraz lepiej wyszkoleni i dysponują nowoczesnym sprzętem. Komendant podziękował samorządowi powiatu kieleckiego za wsparcie ochotniczych drużyn pożarniczych, na których potrzeby sukcesywnie kupowane są z budżetu powiatu pompy szlamowe.

Radny Mieczysław Kędzierski dopytywał komendanta o wzbudzające kontrowersje plany przerzucenia na samorządy usuwania skutków wypadków drogowych.

- Naszemu szefostwu chodziło o zwrócenie uwagi na problem i konieczność wspierania straży pożarnej tam, gdzie przekracza to nasze możliwości.  Oczywiście nikt nie będzie robił problemu z kilkumetrowej plamy oleju na jezdni ? uspokajał komendant Janicki.

O konieczność wykonywania  kosztownych badań lekarskich przez strażaków - ochotników pytał natomiast wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro. Komendant Janicki  wyjaśnił, że wiąże się to z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2013 r. Mówią one o tym, że zawodowi strażacy mogą rekrutować się tylko z jednostek OSP ? stąd ich członkowie muszą legitymować się odpowiednim stanem zdrowia.

Radni powiatowi przyjęli także  sprawozdanie komendanta miejskiego policji ? Zbigniewa Kotarskiego o stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu. To, na co szczególnie zwrócił uwagę komendant, to wzrastająca przestępczość nieletnich.

Podczas poniedziałkowej sesji radni wysłuchali także informacji o realizacji zadań  z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa, współpracy międzynarodowej powiatu kieleckiego oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Radnego Andrzeja Michalskiego interesowało jakie są przyczyny wyrejestrowań osób z bazy bezrobotnych, dopytywał także o  aktywizację bezrobotnych niepełnosprawnych.

Analizując przyczyny wykreślenia osób z bazy bezrobotnych ? Małgorzata Stanioch ? dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko wyrejestrowywania  tych,  którzy nie wykazują żadnej aktywności w poszukiwaniu pracy. Stanowią oni 10 ? proc. spośród ponad 15 tys. wyrejestrowanych w ubiegłym roku.

Radni przegłosowali 17 uchwał, dotyczących m.in.   zmian w budżecie na 2013 r.,  określenia zadań, na które przeznacza się  w 2013 r. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, sieci szkół powiatowych oraz wprowadzenia zmian w Statucie Powiatu Kieleckiego.

Jednomyślnie radni przyjęli także  stanowisko  w sprawie wyłączenia z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego pięciu gmin naszego powiatu. Czytamy w nim, że  ograniczenie  KOF tylko od wybranych  gmin spowoduje  przerwanie procesu odtworzenia się społeczności powiatowej oraz spowolni proces  zrównoważonego rozwoju tego obszaru. W stanowisku zostały podane rzeczowe argumenty świadczące o ścisłych związkach 19 gmin powiatu kieleckiego ze stolicą województwa.

W części poświęconej na interpelacje wiceprzewodniczący Jan Cedro zwrócił uwagę na problemy  dziewcząt z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Smykowa ze zdobyciem środków finansowych na wyjazd  na olimpiadę pożarniczą do Francji.

Radny Tomasz Lato zwrócił uwagę na niewykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego, który znajduje się w Poradni Psychologiczno ? Pedagogicznej w Bodzentynie, poprosił także o wycinkę drzew i gałęzi na trasie Mąchocice Kapitulne ? Ciekoty.

 


do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów