Radni obradowali na sesji
28 Sierpnia 2020W piątek, 28 sierpnia radni Rady Powiatu spotkali się na XXII sesji. W porządku obrad znalazły się m.in. informacje o sytuacji na rynku pracy w powiecie kieleckim oraz kondycji finansowej powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za pierwsze półrocze tego roku.
Zanim radni przystąpili do podjęcia uchwał, zapoznali się z informacją o stanie bezrobocia na lokalnym rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec czerwca 2020 roku w powiecie kieleckim wynosiła 10,8% i była w stosunku do roku ubiegłego wyższa o 0,6 punktu procentowego. Duży wpływ na wzrost liczby bezrobotnych miała jednak epidemia koronawirusa.
Radni mogli również zapoznać się z informacją o przebiegu wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za I półrocze 2020 roku.
Podczas obrad radni podjęli uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020 – 2028 oraz w tegorocznym budżecie powiatu. Ponadto wyrazili zgodę na udzielenie pomocy finansowej dla gminy Bieliny. Ma być to forma dotacji celowej ze środków tegorocznego budżetu powiatu w wysokości 5 tysięcy złotych z przeznaczeniem dla pogorzelca.
W porządku obrad sesji znalazły się również uchwały związane z edukacją. Decyzją radnych w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie włączona została nowo założona Branżowa Szkoła II Stopnia w Łopusznie.
Podczas piątkowych obrad zajęto się również uchwałą w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na obszarze Powiatu Kieleckiego od 1 września 2020 roku.
Członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Mariusz Ściana wprowadził do porządku obrad dodatkowy punkt. To uchwała w sprawie uzgodnienia zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Minister Środowiska zwrócił się do Rady Powiatu w Kielcach z prośbą o uzgodnienie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
- Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Określa on granice parku i jego otuliny – dodał Mariusz Ściana.
Z treści uchwały, jej uzasadnienia i załączników wynika jednoznacznie, w jakich częściach park zwiększa swoje terytorium, a jakie części są z niego wyłączane.
Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego przybliżając uchwałę, powiedział, że istnieje konieczność aktualizacji przebiegu granic parku.
- Projekt zawiera ujednolicenia i korektę granic parku. A podłoża tych łączeń leżą w regulacji praw własnościowych na wzgórzu św. Krzyża i oczekiwań misjonarzy Oblatów, którzy obejmą całość zabudowań klasztornych swoją własnością – powiedział dyrektor.
Radny Wojciech Kózka pytał dyrektora, czy uchwała dotycząca zmiany granic otaczających park narodowy będzie procedowana w gminach otaczających park.
- Przy okazji moglibyśmy uporządkować tereny, które do parku mogą już nie należeć, a gminy mogłyby zyskać – stwierdził radny.
– Konsultacje odbywają się z gminami, których zmiany dotyczą – wyjaśnił dyrektor.
W sprawach różnych, radny Michał Godowski, złożył interpelację, w sprawie funkcjonowania wydziału komunikacji i transportu. Dopytywał, kiedy będą otwarte filie wydziału.
Sytuacja związana z pandemią jest trudna – usłyszał odpowiedź od wicestarosty kieleckiego, Tomasza Plebana. – Pytanie jest takie, czy lepiej wpuścić ludzi do urzędu i za dwa tygodnie zamknąć cały urząd? Wtedy nie będziemy mogli świadczyć usług.
Wicestarosta dodał, że w urzędzie codziennie rejestrowanych jest do 130 aut, co oznacza, że blisko 3 tysiące aut jest rejestrowanych w miesiącu.
- Pracownikom przysługiwało prawo do opieki nad dzieckiem do 8 lat. Z tego przywileju, do połowy lipca, skorzystała większość pracowników. Do tego rozpoczął się okres urlopowy. Stąd decyzja o zamknięciu filii. Nasze kadry w tym okresie były mocno nadszarpnięte. Obliczyliśmy, że blisko 30 procent osób w wydziale było na różnego rodzaju urlopach i świadczeniach.
- To nie jest tak, że nie reagujemy. Zwiększyliśmy liczbę połączeń do wydziału, wprowadziliśmy system kolejkowania – dodał wicestarosta.
Członek Zarządu Powiatu, Cezary Majcher dodał, że Zarząd Powiatu zdecydował się, że od przyszłego tygodnia będą uruchamiane filie wydziału komunikacji.
- Będziemy brać pod uwagę kilka kryteriów, przepustowość, czyli tam, gdzie filie były najbardziej obciążone i odległość – dodał Cezary Majcher. – To powinno w ciągu najbliższego miesiąca rozwiązać tę sytuację. Dodatkowo zwiększyliśmy także ilość pracowników do obsługi interesantów.