Radni obradowali na sesji

28 Sierpnia 2020
 

W piątek, 28 sierpnia radni Rady Powiatu spotkali się na XXII sesji. W porządku obrad znalazły się m.in. informacje o sytuacji na rynku pracy w powiecie kieleckim oraz kondycji finansowej powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za pierwsze półrocze tego roku.

Zanim radni przystąpili do podjęcia uchwał, zapoznali się z informacją o stanie bezrobocia na lokalnym rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec czerwca 2020 roku w powiecie kieleckim wynosiła 10,8% i była w stosunku do roku ubiegłego wyższa o 0,6 punktu procentowego. Duży wpływ na wzrost liczby bezrobotnych miała jednak epidemia koronawirusa.

Radni mogli również zapoznać się z informacją o przebiegu wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za I półrocze 2020 roku.

Podczas obrad radni podjęli uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020 – 2028 oraz w tegorocznym budżecie powiatu. Ponadto wyrazili zgodę na udzielenie pomocy finansowej dla gminy Bieliny. Ma być to forma dotacji celowej ze środków tegorocznego budżetu powiatu w wysokości 5 tysięcy złotych z przeznaczeniem dla pogorzelca.

W porządku obrad sesji znalazły się również uchwały związane z edukacją. Decyzją radnych w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie włączona została nowo założona Branżowa Szkoła II Stopnia w Łopusznie.

Podczas piątkowych obrad zajęto się również uchwałą w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na obszarze Powiatu Kieleckiego od 1 września 2020 roku.  

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Mariusz Ściana wprowadził do porządku obrad dodatkowy punkt. To uchwała w sprawie uzgodnienia zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Minister Środowiska zwrócił się do Rady Powiatu w Kielcach z prośbą o uzgodnienie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

- Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Określa on granice parku i jego otuliny – dodał Mariusz Ściana.

Z treści uchwały, jej uzasadnienia i załączników wynika jednoznacznie, w jakich częściach park zwiększa swoje terytorium, a jakie części są z niego wyłączane.

Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego przybliżając uchwałę, powiedział, że istnieje konieczność aktualizacji przebiegu granic parku.

- Projekt zawiera ujednolicenia i korektę granic parku. A podłoża tych łączeń leżą w regulacji praw własnościowych na wzgórzu św. Krzyża i oczekiwań misjonarzy Oblatów, którzy obejmą całość zabudowań klasztornych swoją własnością – powiedział dyrektor.

Radny Wojciech Kózka pytał dyrektora, czy uchwała dotycząca zmiany granic otaczających park narodowy będzie procedowana w gminach otaczających park.

- Przy okazji moglibyśmy uporządkować tereny, które do parku mogą już nie należeć, a gminy mogłyby zyskać – stwierdził radny.

– Konsultacje odbywają się z gminami, których zmiany dotyczą – wyjaśnił dyrektor.

W sprawach różnych, radny Michał Godowski, złożył interpelację, w sprawie funkcjonowania wydziału komunikacji i transportu. Dopytywał, kiedy będą otwarte filie wydziału.

Sytuacja związana z pandemią jest trudna – usłyszał odpowiedź od wicestarosty kieleckiego, Tomasza Plebana. – Pytanie jest takie, czy lepiej wpuścić ludzi do urzędu i za dwa tygodnie zamknąć cały urząd? Wtedy nie będziemy mogli świadczyć usług.

Wicestarosta dodał, że w urzędzie codziennie rejestrowanych jest do 130 aut, co oznacza, że blisko 3 tysiące aut jest rejestrowanych w miesiącu.

- Pracownikom przysługiwało prawo do opieki nad dzieckiem do 8 lat. Z tego przywileju, do połowy lipca, skorzystała większość pracowników. Do tego rozpoczął się okres urlopowy. Stąd decyzja o zamknięciu filii. Nasze kadry w tym okresie były mocno nadszarpnięte. Obliczyliśmy, że blisko 30 procent osób w wydziale było na różnego rodzaju urlopach i świadczeniach.

- To nie jest tak, że nie reagujemy. Zwiększyliśmy liczbę połączeń do wydziału, wprowadziliśmy system kolejkowania – dodał wicestarosta.

Członek Zarządu Powiatu, Cezary Majcher dodał, że Zarząd Powiatu zdecydował się, że od przyszłego tygodnia będą uruchamiane filie wydziału komunikacji.

- Będziemy brać pod uwagę kilka kryteriów, przepustowość, czyli tam, gdzie filie były najbardziej obciążone i odległość – dodał Cezary Majcher. – To powinno w ciągu najbliższego miesiąca rozwiązać tę sytuację. Dodatkowo zwiększyliśmy także ilość pracowników do obsługi interesantów.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji