Radni o zimowym utrzymaniu dróg

24 Października 2011

 

Zimowe utrzymanie dróg było jednym z punktów poniedziałkowej sesji Rady Powiatu  w Kielcach.

Na terenie powiatu znajduje się 1128 km dróg (w tym 23 km ulic), większość z nich ? o nawierzchni twardej-  została sklasyfikowana w IV, V i VI standardzie zimowego utrzymania.

Standard IV obejmuje 306 km dróg powiatowych, które odśnieża się na całej szerokości i posypuje jezdnie na odcinkach decydujących o możliwości ruchu (np.  skrzyżowania). Dopuszcza się przerwy w komunikacji do ośmiu godzin po ustaniu opadów śniegu lub w przypadku wystąpienia gołoledzi. Standard V obejmuje 364 km ? w tym przypadku odśnieża się przynajmniej jeden pas ruchu i dopuszcza się przerwy w komunikacji do 24 godzin od ustania opadów śniegu.  Standard VI obejmuje 314 km dróg, które odśnieżane są  interwencyjnie w zależności od potrzeb i dopuszcza się przerwy w komunikacji do 48 godzin od ustania opadów.

W powiecie kieleckim zimowym utrzymaniem objęte są także ulice w trzech miastach ? Chęcinach, Chmielniku i Bodzentynie o łącznej długości 23 km. Pozostałe odcinki dróg powiatowych, znajdujące się poza standardami, odśnieżane są  dopiero po zakończeniu pracy sprzętu  na drogach o kategorii IV-VI.

Z informacji przedstawionej przez Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach wynika, że  w tym sezonie przy zimowym utrzymaniu dróg pracować będzie 16 pługopiaskarek, trzy pługi ciężkie oraz cztery pługopiaskarki przekazane do zakładów komunalnych w Bodzentynie, Daleszycach, Chmielniku i Rakowie. W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków atmosferycznych w pogotowiu znajdują się dodatkowo- pług wirnikowy oraz sprzęt ciężki z wynajmu. PZD w Kielcach na tegoroczny sezon zakupił 22050 ton  mieszanki piaskowo-solnej. Radni, którzy zapoznali się z informacją na temat przygotowań do zimy  zastanawiali się czy już nie czas zastanowić się nad opracowaniem nowej kategoryzacji dróg.

- Zmieniło się natężenie ruchu, wiele dróg powiatowych znajduje się przy szkołach i nie możemy dopuścić do tego, by były one nieprzejezdne przez osiem czy więcej godzin ? mówił Władysław Jacewicz z klubu radnych SLD. Renata Janik ? wiceprzewodnicząca Rady Powiatu podkreśliła jak ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców podróżujących zimą po drogach powiatowych, a radny Tomasz Lato (SLD)  zwrócił uwagę, że w zimowym utrzymaniu dróg niezwykle istotna jest także dbałość o odwodnienia i przepusty.

Marek Kwiecień (PSL) ? przewodniczący Komisji Dróg zapowiedział, że z problemem kategoryzacji dróg radni zmierzą się wiosną, ale przypomniał, że bardzo ważne jest uwzględnienie tego faktu w przyszłorocznym budżecie, bowiem wyższy standard odśnieżania, to większe koszty.

- Jeśli chcielibyśmy mieć drogi tak utrzymane jak te wojewódzkie czy krajowe, to  musielibyśmy na ten cel przeznaczyć cały nasz budżet ? mówił Zbigniew Wróbel, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. ? Jeśli chodzi o rowy i pobocza, to na ten cel rocznie wydajemy 400 tys. zł i to jest kropla w morzu potrzeb.

Gościem poniedziałkowej sesji była Józefa Bucka - autorka wieńca dożynkowego, który podczas prezydenckiego święta plonów w Spale zajął drugie miejsce. W nagrodę - eurodeputowana Róża Thun zaprosiła panią Józefę wraz z mężem do Brukseli.

Podczas poniedziałkowej sesji radni  przyjęli  informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok 2010/2011 oraz strategii rozwoju turystyki  w powiecie kieleckim. Przyjęto również osiem uchwał- m.in. w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2011 r. oraz przyjęcia ?Programu ochrony środowiska dla powiatu kieleckiego ? aktualizacja na lata 2012-2015 w perspektywie do roku 2019?.  W programie  znalazły się wszelkie zagadnienia związane z ekologią ? m.in.  ochrona przyrody, lasów, powierzchni ziemi, gospodarowanie  zasobami geologicznymi , poprawa jakości środowiska  (czyli ochrona wód, jakość powietrza, gospodarka odpadami , hałas) oraz edukacja ekologiczna. Program zawiera ocenę stanu środowiska powiatu kieleckiego, jego nadrzędny cel to zapewnienie mieszkańcom powiatu jakości życia na wysokim poziomie  oraz zrównoważony rozwój powiatu, w którym środowisko przyrodnicze  i jego ochrona mają znaczący wpływ  na przyszły charakter obszaru i równocześnie wspierają jego rozwój społeczno ? gospodarczy. Radni przyjęli również uchwały otwierające drogę do utworzenia Lokalnych Punktów Informacyjno-Konsultacyjnych w Bielinach oraz Zagnańsku oraz  zgłoszenia do tzw. ?schetynówek? drogi  powiatowej  Suków- Młyny ?Marzysz- Komórki- Wojciechów.

Przewodniczący Rady Powiatu ? Józef Szczepańczyk zgłosił pomysł zorganizowania wyjazdowego posiedzenia rady w Sejmie, tak by samorządowcy mogli przedstawić swoje postulaty stronie rządowej.

- Chciałbym również po otrzymaniu projektu budżetu powiatu na 2012 r. zorganizować spotkanie z wójtami i burmistrzami gmin powiatu kieleckiego ? dodał przewodniczący Szczepańczyk.

Ostatni punkt  poniedziałkowego posiedzenia poświęcony był informacji o działalności Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

 

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Wakacyjne przerwy w pracy poradni Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów