Radni o edukacji
29 Października 2012Realizacja zadań oświatowych to główny temat poniedziałkowej sesji Rady Powiatu w Kielcach.
Sytuację w powiatowych placówkach oświatowych przedstawiła Lidia Grzanka, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu.
- Nasze szkoły są dobrze przygotowane pod względem kadry pedagogicznej i bazy dydaktycznej. Jesteśmy zadowoleni z wyników tegorocznego egzaminu maturalnego. Młodzież chętnie wybierała przedmioty na poziomie rozszerzonym? mówiła Lidia Grzanka.
Jednym z głównych problemów powiatowych placówek jest nabór do szkół.
? W ostatnich latach zauważyliśmy tendencję spadkową. Niż demograficzny to na pewno jedna z przyczyn, tak samo jak i bliskość Kielc? dodała naczelnik Wydziału Edukacji.
Tylko w dwóch powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych ? w Chmielniku i Łopusznie ? nabór utrzymuje się na tym samym poziomie.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu Rady Powiatu w Kielcach ? Marian Ferdek ocenił prace powiatowych placówek oświatowych bardzo dobrze. Zwrócił także uwagę na spadek naboru.
? Nie mamy wpływu na spadek przyrostu naturalnego. Musimy szukać innego sposobu, by zainteresować uczniów naszą ofertą kształcenia, która jest dostosowana do wymogów rynku pracy ? mówił.
Także radny Tomasz Lato zwrócił uwagę na problem spadku naboru do szkół. - Mamy bardzo dobrze wyposażone szkoły i dobrą ofertę edukacyjną. Nasze szkoły muszą rywalizować z miastem Kielce - dodał radny.
Radny Andrzej Michalski podziękował dyrektorom szkół za zaangażowanie w pracy. - Mamy bardzo dobrych nauczycieli. Warto się pochylić nad egzaminami zawodowymi i organ prowadzący powinien wesprzeć w tym zakresie szkoły - mówił.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro zwrócił uwagę na realizację przez szkoły projektów unijnych.
- Gdyby podsumować liczbę realizowanych projektów w ramach Comeniusa i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, to śmiem twierdzić, że szkoły kieleckie powinny się od naszych placówek uczyć - stwierdził wiceprzewodniczący.
W dyskusji na temat edukacji wzięli także udział dyrektorzy powiatowych szkół ponadgimnazjalnych, którzy podkreślali, że w ich pracy bardzo ważna jest współpraca z organem prowadzącym.
? Jeśli dyrektor ma świetnie przygotowaną kadrę pedagogiczną, to już jest 50 proc. sukcesu. Kolejne 30 proc. to pasja z jaką powinien podchodzić do pracy. Jeśli dołączymy do tego wszystkiego współpracę ze starostwem, to już mamy 99 proc. naszego sukcesu. Na sam koniec trzeba wspomnieć o projektach unijnych, które stwarzają bardzo dużo możliwości dla naszych uczniów ? tłumaczyła Irena Marcisz, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.
O problemach pracowników administracji w szkołach mówiła radna Irena Gmyr.
Po zakończeniu części oświatowej Rada Powiatu w Kielcach przyjęła także informację o przygotowaniach do zimy.
Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach zaplanował, że w tym sezonie zimowym pracować będzie 16 pługopiaskarek i trzy pługi ciężkie, a także trzy pługopiaskarki przekazane do zakładów usług komunalnych w Daleszycach, Chmielniku i Rakowie. Podobnie jak i w latach ubiegłych zostaną uruchomione dodatkowe punkty załadunkowe na terenie sześciu gmin najbardziej oddalonych od obwodów drogowych. Łącznie zakupiono 20400 ton mieszanki piaskowo-solnej. Z gminami Raków, Chęciny oraz Chmielnik zostały zawarte porozumienia na samodzielne utrzymanie dróg powiatowych.
Radni w bloku uchwał przyjęli 12 uchwał, m.in. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Kieleckiego. Do głównych zadań Młodzieżowej Rady Powiatu Kieleckiego należeć będzie reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych i pozarządowych, współpraca z samorządami uczniowskimi oraz działanie na rzecz ochrony praw i godności ucznia. Radę tworzyć będą uczniowie z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych.
W posiedzeniu Rady Powiatu w Kielcach, które odbywało się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uczestniczyli także goście - poseł Jan Cedzyński i Janina Furmanek ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kielcach.