Radni o bezpieczeństwie

2 Kwietnia 2012

 

Temat bezpieczeństwa zdominował poniedziałkowe posiedzenie Rady Powiatu w Kielcach.

Więcej przestępstw, ale i wyższa ich wykrywalność ? tak w skrócie można  podsumować miniony rok  w statystykach Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Ogółem w powiecie  w 2011 r. zanotowano 3665 przestępstw. Co może niepokoić to fakt, że wzrosła liczba kradzieży mienia, rozbojów i pobić oraz wypadków drogowych. Optymizmem napawa to, że wyraźnie zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych na drogach powiatu kieleckiego. W ubiegłym roku policja prowadziła 32 postępowania dotyczące narkotyków, 206 razy interweniowała w sprawach przemocy domowej.

Radni mieli sporo pytań do podinspektora Norberta Maja, zastępca komendanta miejskiego policji w Kielcach. Dotyczyły one m.in.  planowanej reorganizacji jednostek policji w powiecie kieleckim.

-  Co dalej z komisariatem policji w Chmielniku ?  Został ponad rok temu zamknięty, utworzono w naszym mieście  punkt konsultacyjny, ale nie tego oczekuje społeczność lokalna ? dopytywał radny Marek Kwiecień. To samo pytanie popłynęło z ust radnej Ireny Gmyr.

Mirosław Gębski zwrócił uwagę  na przekraczanie przez kierowców prędkości na drogach w gminie Zagnańsk, Tomasz Zbróg ? dopytywał o to, czy prawdą jest, że policja zamierza zlikwidować posterunek w Mniowie, natomiast Władysław Karol Jacewicz postulował utworzenie silnych komisariatów i zwiększenie liczby patroli.

Podinspektor Maj zapowiedział, że żadne zmiany w sieci jednostek policji na terenie powiatu nie zostaną wprowadzone bez konsultacji z samorządowcami.

- Analizujemy strukturę policji w powiecie kieleckim, chcielibyśmy, by było więcej partoli ? podkreślił Norbert Maj. - Komendant Szydło prowadzi właśnie rozmowy ze wszystkimi włodarzami gmin na ten temat.

Radni wysłuchali także informacji komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach- Krzysztofa Janickiego na temat  ochrony przeciwpożarowej. Warte podkreślenia jest to, że rośnie rola jednostek OSP ? w ubiegłym roku samodzielnie interweniowały one w 42 proc. zdarzeń.  Ochotnicy mają coraz lepszy sprzęt- w 2011 r. wzbogaciły się o trzy średnie i jeden lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, samorząd powiatu kieleckiego przekazał im także pompy szlamowe.

- Obecnie największym problemem jest wypalanie traw. To prawdziwa plaga, z którą trzeba walczyć ? podkreślił radny Ireneusz Żak, szef powiatowej OPS.

Radni wysłuchali także informacji o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa, sprawozdania z działalności PUP za 2011 r. i postępach w realizacji ?Wieloletniego planu inwestycyjnego powiatu kieleckiego?.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia przyjęto również informację o wykonaniu planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej oraz realizacji programu współpracy powiatu kieleckiego z organizacjami  pozarządowymi.

Radni przyjęli dziewięć uchwał dotyczących m.in. zmian w budżecie na 2012 r. oraz  określenia zadań, na które przeznacza się w tym roku środki PFRON. Przyjęto także  ?Powiatowy program rozwoju pieczy zastępczej wraz z corocznym limitem rodzin zastępczych zawodowych na lata 2012-2014?. Jednogłośnie przeszła uchwała o kontynuacji programu ?Równi lecz różni?, który skierowany jest do osób niepełnosprawnych,  usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczych oraz dzieci z rodzin zastępczych.

Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach ? Józef Szczepańczyk zapowiedział, że 23 kwietnia planuje zorganizować kolejne spotkanie z wójtami, burmistrzami oraz przewodniczącymi rad gmin i miast naszego powiatu. Tematami spotkania będą ? tzw. ustawa śmieciowa, projekt tworzenia metropolii oraz organizowanie pieczy zastępczej.

Goścmi posiedzenia byli - senator Krzysztof Słoń oraz posłowie - Marek Gos i Jan Cedzyński.

Agata Niebudek-Śmiech

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów