Przynieśliśmy plon

4 Września 2011
W słoneczną, pierwszą niedzielę września wspólnie dziękowaliśmy w Nowej Słupi za tegoroczne żniwa. Spośród 17 wieńców, które dumnie przemaszerowały w korowodzie, najpiękniejszy okazał się ten z Miedzianej Góry.

Piękna pogoda towarzyszyła tegorocznym Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Nowa Słupia. W wypełnionym po brzegi kościele pod wezwaniem Św. Wawrzyńca odprawiona została msza święta dziękczynna pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Sandomierskiej ? Edwarda Frankowskiego. Do wspólnej modlitwy zaprosili gospodarze dożynek ? starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka i wójt gminy Nowa Słupia ? Wiesław Gałka, a honory starostów uroczystości pełnili ? Alicja Świetlik i Józef Kapusta.

Wśród gości uroczystości znaleźli się ? wicestarosta kielecki Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu ? Bogdan Gierada, Jacek Barański, Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu ? Józef Szczepańczyk, zastępca przewodniczącego ? Jan Cedro, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, członkowie Zarządu Województwa Świętokrzyskiego -  Marek Gos i Piotr Żołądek, parlamentarzyści, wójtowie gmin powiatu kieleckiego, radni powiatowi i gminni oraz przedstawiciele organizacji rolniczych.

- Dziękujemy wam rolnicy za trud jaki włożyliście w tegoroczne zbiory ? mówi biskup Frankowski. Przypomniał on, że to rolnicy żywią i bronią, dlatego trzeba szanować ich pracę.

- W oczach Boga ? owoc pracy rolników  - chleb i wino jest tak drogi, że dzięki posłudze kapłanów zamienia je w ciało i krew Jezusa ? podkreślił biskup. W swojej homilii zwrócił on uwagę na to jak wspaniale rozwijają się społeczności lokalne na polskich wsiach.

Tuż po homilii złożono dary ? świecę, chleb z tegorocznej mąki, owoce, kwiaty, wieniec  oraz wino. Na zakończenie mszy biskup Edward Frankowski poświęcił wszystkie wieńce, które w barwnym uroczystym korowodzie powędrowały  do Centrum Kulturowo- Archeologicznego. Przemarszowi towarzyszyły dźwięki Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bodzentyna.

- Dzisiejsze święto świadczy o ty, jak ogromna rolę przywiązujemy do naszej tradycji ? powiedział starosta kielecki Zdzisław Wrzałka. -  Chciałbym podziękować wszystkim rolnikom za ich trud. Ten rok  nie był dla nich łatwy, zbiorom nie sprzyjała pogoda. Ale dziś jesteśmy już po żniwach i jest czas na to, by się cieszyć z zakończonej pracy.

Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach ? Józef Szczepańczyk podkreślił, że każdy, kto wychował się na wsi  zna cenę rolniczego trudu.

- My, władze powiatu kieleckiego, tak jak rolnicy, też jesteśmy  gospodarzami naszej małej ojczyzny ? dodał przewodniczący Szczepańczyk.

Tuż po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na tradycyjne ?ośpiewanie? wieńców w wykonaniu zespołu ?Leśnianie?.

?Niesiemy wieniec z kłosów pleciony??- śpiewali artyści. Rozśpiewane i roztańczone były występy pozostałych artystów. Publiczność oklaskiwała zespoły -  ?Wierna Rzeka?, ?Świętokrzyskie Diabliki?, ?Ciekoty?, ?Jodełki? oraz chór Sabbaton? z Bielin. W programie znalazło się także ogłoszenie wyników konkursów ? ?Piękna i bezpieczna zagroda ? przyjazna środowisku?, ?Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego? oraz ?Pozyskiwanie środków finansowych, pozabudżetowych na inwestycje proekologiczne w gminie...?

Bardzo uważnie pracowało jury konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a goście dozynek odwiedzali liczne stoiska, w tym powiatu kieleckiego, na którym częstowano pysznym chlebem ze smalcem i ciastami.

Spośród 17 wieńców, które zagościły na tegorocznych dożynkach za najpiękniejszy uznano wieniec z gminy Miedziana Góra. To on będzie reprezentował powiat kielecki podczas przyszłotygodniowych Dożynek Wojewódzkich.

A na zakończenie  dożynek dla publiczności przeboje Maryli Rodowicz zaśpiewał zespół SING SING.

 

Laureaci konkursu ekologicznego ?Pozyskiwanie środków finansowych, pozabudżetowych na inwestycje proekologiczne w gminie?? :

I miejsce gmina Nowa Słupia,

II miejsce gmina Miedziana Góra,

III miejsce- gmina i miasto Chęciny.


Laureaci IV Powiatowego Konkursu na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne w Powiecie Kieleckim:

I miejsce Elżbieta Kot z Nowej Huty (gmina Raków)

II miejsce Edyta i Janusz Gadowscy z Paprocic (gmina Nowa Słupia)

III miejsce Aneta Zwierzchowska Tumlin-Osowa (GMINA ZAGNAŃSK)

 

Laureaci konkursu ?Piękna i Bezpieczna Zagroda ? Przyjazna Środowisku?:

I miejsce zajęło gospodarstwo Pani Magdaleny Stefańczyk zam. Gnieździska
gm. Łopuszno. Nagroda wartości 1600 zł: kosiarka spalinowa.

II miejsce zajęło gospodarstwo Pani Pauliny Wziątek zam. Polichno gm. Chęciny. Nagroda wartości 1350 zł: robot kuchenny i zestaw garnków ze stali nierdzewnej.

III miejsce zajęło gospodarstwo Pana Jana Ślusarczyk zam. Pępice gm. Mniów. Nagroda wartości 1100 zł: ciśnieniowy ekspres do kawy i zestaw garnków ze stali nierdzewnej.

 

 

 

 

do góry
Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów