Przyjazny powiat

9 Października 2014

Program Ograniczania Skutków Niepełnosprawności będzie kontynuowany w 2015 r. - zadecydował Zarząd Powiatu w Kielcach.

Program wystartował w 2007 roku. Od tego czasu skorzystało z niego ponad 8 tysięcy osób. Wykonano niemal 85 tysięcy zabiegów i porad rehabilitacyjnych. Tylko w tym roku na ten cel przeznaczono prawie 290 tys. zł, w tym ponad 191 tys. z budżetu powiatu.

W Powiatowym Centrumu Usług Medycznych, który jest koordynatorem projektu, w ostatnich miesiącach z zabiegów skorzystało już ponad 300 osób z 13 gmin, które biorą udział w akcji.

- Z rehabilitacji korzystałam razem z mężem – mówi pani Teresa Stefańska z miejscowości Tumlin-Dąbrówka z gminy Zagnańsk – Mąż po dwóch operacjach kręgosłupa ma problem z nogą, ja od dłuższego czasu cierpiałam na bóle kręgosłupa, ręki i barku. Po serii zabiegów takich jak krioterapia miejscowa, magnetronik, masaże, ćwiczenia ruchowe mogę wreszcie bez bólu podnieść rękę, a stan męża też powoli się poprawia – cieszy się pani Teresa.

Schorowani mieszkańcy miejscowości oddalonych od PCUM nie muszą się martwić – w ramach projektu zapewniony jest transport do ośrodka specjalnym busem. Grupy  potrzebujących są dowożone trzy razy w tygodniu na miejsce leczenia.

- Bus zabierał mnie bezpośrednio z domu, po rehabilitacji odwożono nas z powrotem. Już piąty raz w ciągu kilku lat korzystałam z zabiegów i jestem bardzo zadowolona i wdzięczna, że jest dla nas przygotowana tak dobra opieka – mówi pani Joanna Gosek z miejscowości Belno.

Dla osób, objętych wsparciem, zapewnione są też badania gęstości kości. - Profilaktyczne badania tego rodzaju są szczególnie istotne i potrzebne dla osób starszych, zagrożonych osteoporozą oraz niebezpiecznymi urazami - mówi Anna Setkiewicz-Dindorf, kierująca działem rehabilitacji w PCUM.

Ważnym elementem projektu jest również wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego do ćwiczeń domowych. PCUM udostępnia sprzęt taki jak rower rehabilitacyjny, mini stepper, lampa bioptron, bieżnia magnetyczna i wiele innych. Od 2007 roku wypożyczono już 1479 sztuk.

W projekcie biorą udział: miasto Kielce, gminy: Bieliny, Daleszyce, Miedziana Góra, Nowa Słupia, Sitkówka-Nowiny, Zagnańsk, Masłów, Chęciny, Raków, Łagów,  Górno i Mniów.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów