Przyjaźni niepełnosprawnym
14 Lutego 2018380 osób niepełnosprawnych skorzystało w 2017 roku z zabiegów i porad rehabilitacyjnych, badań gęstości kości w ramach programu „Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności”.
Program realizowany jest przez powiat kielecki od 2007 r. Początkowo współfinansowany był z PFRON-u, później kontynuacji projektu podjął się samorząd powiatu kieleckiego. Na jego potrzeby zakupiono m.in. wysokospecjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, utworzono wypożyczalnie sprzętu do rehabilitacji domowej. - A wszystko to po to, by wspierać niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kieleckiego w powrocie do zdrowia – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Celem programu jest pomoc osobom niepełnosprawnym w przywracaniu aktywności nie tylko zawodowej, ale i społecznej. Z programu korzystają tylko osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Typowaniem i organizacją grup beneficjentów pomocy z gmin biorących udział w programie zajmują się Gminne i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Wyjątkiem jest miasto Kielce gdzie pacjenci zgłaszają się indywidualnie na zabiegi.
W ubiegłym roku do programu, którego koordynatorem jest Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach, włączyło się 14 gmin oraz miasto Kielce, przekazując na jego realizację łączna kwotę 142 900 zł. Powiat kielecki ze swojego budżetu dołożył 205 088, 17 zł. Dzięki temu dla 380 osób wykonano 18 719 zabiegów z zakresu rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, masażu i badania gęstości. W poradniach psychologiczno-pedagogicznych w Bodzentynie, Piekoszowie i Chmielniku udzielono 1261 porad psychologicznych i logopedycznych dla 247 odbiorców programu. Z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu zaś skorzystało 150 osób, które wypożyczyły 236 sztuk sprzętu do rehabilitacji domowej. Warto podkreślić, że niepełnosprawni mieszkańcy gmin dowożeniu byli bezpłatnie na zajęcia.
Do realizacji projektu zatrudniono 15 specjalistów z zakresu: rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, masażu, logopedii i psychologii.
- Zainteresowanie programem jest bardzo duże, stwarza on, bowiem osobom niepełnosprawnym możliwość skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, poradnictwa psychologicznego, badań gęstości kości czy bezpłatnej wypożyczalni sprzętu. Dlatego warto rozmawiać z wójtami i burmistrzami z gmin z naszego powiatu, by włączyli się do działań - dodaje Bogdan Gierada.