Przed nami najbardziej „palny” miesiąc w roku! Stop wypalaniu traw
3 Marca 2022Z ubiegłorocznych statystyk kieleckich strażaków wynika, że w kwietniu doszło do największej liczby pożarów traw i nieużytków rolnych. W powiecie było wówczas aż 120 takich zdarzeń (z czego 11 w mieście Kielce). Łącznie w całym 2021 roku strażacy gasili pożary traw aż 359 razy.
W 2021 roku, w marcu 66 razy strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów traw, w kwietniu 120 razy, a w maju i czerwcu po 46 razy. W lipcu sytuacja zaczęła się poprawiać - takie interwencje były wówczas 24, a w sierpniu już 12.
W tym roku trawy już płoną. Do 3 marca strażacy odnotowali 49 takich interwencji. W styczniu było to tylko jedno takie zdarzenie, w lutym 32, a w marcu - choć to dopiero trzeci dzień miesiąca - na liczniku jest już 16 wyjazdów.
W wyniku ubiegłorocznych pożarów traw na szczęście nikt nie ucierpiał, doszło jednak do zniszczeń. Uszkodzone zostały m. in. części elewacji domów jednorodzinnych w gminach Miedziana Góra i Górno. Spalony został też przewód elektryczny stanowiący przyłącze do budynku użyteczności publicznej w gminie Chęciny.
Poniższy wykres przedstawia 2021 rok i 359 interwencji związanych z pożarami traw w powiecie kieleckim:
- Styczeń: 3 zdarzenia w tym 1 w mieście Kielce,
- Luty: 2 zdarzenia w tym 0 w mieście Kielce,
- Marzec: 66 zdarzeń w tym 6 w mieście Kielce,
- Kwiecień: 120 zdarzeń w tym 11 w mieście Kielce,
- Maj: 46 zdarzeń w tym 9 w mieście Kielce,
- Czerwiec: 46 zdarzeń w tym 7 w mieście Kielce,
- Lipiec: 24 zdarzenia w tym 4 w mieście Kielce,
- Sierpień: 12 zdarzeń w tym 1 w mieście Kielce,
- Wrzesień: 9 zdarzeń w tym 1 w mieście Kielce,
- Październik: 23 zdarzeń w tym 6 w mieście Kielce,
- Listopad: 6 zdarzeń w tym 1 w mieście Kielce,
- Grudzień: 2 zdarzeń w tym 2 w mieście Kielce.
Wspólnie z policją i strażą pożarną przypominamy, że zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, sprawca podpalenia może trafić do więzienia nawet na 10 lat!