Przeciwdziałać przemocy w rodzinie
23 Listopada 2011Projekt Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie przyjął obradujący w środę, 23 listopada Zarząd Powiatu w Kielcach.
- Znowelizowana w sierpniu ubiegłego roku ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zobowiązuje nasz samorząd do opracowania takie programu ? mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Z badań TNS OBOP wynika, że co trzeci Polak (36 proc.) doświadczył w swoim życiu do najmniej raz przemocy. Osób wielokrotnie krzywdzonych przez członków rodziny jest 11 proc. Najbardziej rozpowszechnioną formą przemocy jest przemoc psychiczna. Duzy wpływ na występowanie przemocy w rodzinie jest alkohol.
Z danych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach wynika, że w 2008 r. z pomocy pracowników socjalnych skorzystało 161 osób w 139 rodzinach, głownie w gminach Masłów, Morawica i Piekoszów, w roku następnym nastąpił wzrost o 80 proc. W ubiegłym roku z pomocy pracowników ośrodków pomocy społecznej skorzystało 136 osób w 113 rodzinach.
- Od roku 2006 powiat kielecki zleca prowadzenie ośrodka interwencji kryzysowej ?Caritas? Diecezji Kieleckiej ? dodaje Anna Bielna. ? Z danych ośrodka wynika, że najczęściej zgłaszanymi problemami są przemoc domowa. W większości osoby zgłaszające się doznawały przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej.
Z danych Komendy Miejskiej Policji w Kielcach wynika, że w latach 2009 ? 2010 z powodu przemocy w rodzinie najwięcej interwencji zanotowano na terenie działania komisariatów Strawczynie, Daleszycach i Chęcinach.
Opracowany przez PCPR w Kielcach program zawiera również szczegółową analizę SWOT zjawiska przemocy w rodzinie oraz harmonogram jego realizacji na lata 2012- 2016.