Przeciw przemocy

5 Września 2013

O tym jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie rozmawiano podczas konferencji, która odbyła się w Szklanym Domu w Ciekotach.

Konferencja "Godność - Szacunek - Miłość - NIE przemocy w Rodzinie" rozpoczęła realizację  projektu przygotowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w partnerstwie z gminami Masłów i Zagnańsk.

- Przemoc w rodzinie to bardzo poważne i niepokojące zjawisko, które nie jest związane z żadną określoną  grupą społeczną - pojawia się zarówno w rodzinach inteligenckich, zamożnych, jak i tych, które borykają się z problemem bezrobocia czy alkoholizmu - podkreślił starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, otwierając konferencję.

W obradach uczestniczyli także - członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Jacek Barański, wójtowie - Masłowa - Ryszard Pazera i Zagnańska - Szczepan Skorupski, radny powiatowy - Tomasz Lato, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Mieczysław Gębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego - Renata Murawska, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - Aleksandra Marcinkowska, a także przedstawiciele policji, ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.

 

Zbudować partnerstwo

- Projekt "Godność - Szacunek - Miłość - NIE przemocy w Rodzinie" to przedsięwzięcie, którego celem jest dotarcie do osób zagrożonych przemocą  - powiedziała Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach.

Projekt otrzymał dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 56 tys. zł, zaś 16 tys. 900 zł to wkład własny partnerów. Anna Bielna dodała, że  główny cel projektu to budowanie  lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W ramach projektu zaplanowano m.in. poradnictwo specjalistyczne, warsztaty dla rodziców, działania edukacyjne.

Podczas czwartkowej konferencji rozmawiano m.in. o działalności gminnych zespołów interdyscyplinarnych. Uwagami ze swojej pracy dzieliły się - Monika Dolezińska - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Masłowie oraz Elżbieta Korus - kierująca GOPS w Zagnańsku.

Elżbieta Różańska - Komorowicz - kierownik Policyjnej Izby Dziecka w Kielcach zwróciła uwagę na skutki przemocy w zachowaniach nieletnich,  policyjne statystyki dotyczące przemocy przedstawił Jakub Kosin - naczelnik Wydziału Prewencji  Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

 

Epidemia przemocy

Niezwykle interesujące było wystąpienie Renaty Durdy - przedstawicielki Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

- Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - mamy do czynienia z epidemią przemocy w rodzinie - powiedziała, podkreślając, że w działaniach zapobiegających temu zjawisku bardzo ważna jest współpraca wielu instytucji.

Rafał Łyżwa z Prokuratury Okręgowej w Kielcach przedstawił prawa przysługujące  osobom doznającym przemocy, ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej  mówił o formach pomocy osobom pokrzywdzonym. O tym na jakie wsparcie mogą liczyć ofiary przemocy mówił także Marek Szambelan z fundacji "Razem Lepiej".

Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć spektakl "Lustro" w wykonaniu teatru "Kapitalny" z Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych. Przed publicznością zaprezentowali się także roztańczeni uczniowie z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku.

do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów