Przeciw narkotykom w szkołach

27 Stycznia 2011

W powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych po raz drugi przeprowadzony zostanie  projekt "Nieproszeni w szkole". W spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 27 stycznia, uczestniczył wicestarosta kielecki - Zenon Janus.

W spotkaniu wzięli udział socjoterapeuci ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji, przedstawiciele policji, psychologowie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Rodziny "Szansa? oraz dyrektorzy powiatowych szkół ponadgimnazjalnych.

Podsumowali oni przebieg zeszłorocznej edycji projektu oraz zaplanowali harmonogram działań na ten rok szkolny. Tegoroczną edycję wzbogacono o zagadnienia dotyczące dopalaczy, które w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży szkolnej.

- Wydawałoby się, że taki problem w powiatowych szkołach nie istnieje, jednak kolejne doniesienia policji i pedagogów pokazują, że jest inaczej. Życzyłbym sobie, aby w naszych szkołach został on wykluczony. Im więcej będziemy o tym mówić i edukować młodzież, tym lepiej przybliżymy się do sukcesu- powiedział wicestarosta kielecki Zenon Janus

W tym roku program skierowany jest dla uczniów klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych, ich wychowawców i rodziców. Od kontaktu z rodzicami i nauczycielami rozpoczną swe działania osoby przeprowadzające szkolenia. Następnie odbędą się spotkania z uczniami. Młodzież weźmie udział w szeregu spotkań edukacyjnych, w ramach których poznają zagrożenia wynikające z zażywania środków psychoaktywnych, dowiedzą się jaka grozi im odpowiedzialność karna, a także wezmą udział w warsztatach.

- Chcemy nie tylko opowiadać, ale zachęcać do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Przeprowadzimy ciekawe doświadczenia, które pokażą młodzieży jak bronić się przed komformizmem wśród grupy rówieśników oraz zobrazujemy bilans strat, jakie ponosi osoba uzależniona - opowiadał Łukasz Niewczas ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.

Calem projektu jest przede wszystkim uzmysłowienie nastolatkom i ich rodzicom, że zagrożenie narkotykami i dopalaczami jest realne i że istnieje także szereg możliwości rozwiązań problemu. Organizatorzy chcą promować aktywne działania społeczne, pokazywać możliwości spędzania wolnego czasu bez konieczności zażywania środków odurzających, wyposażyć młodzież w poczucie własnej wartości, uzmysłowić, jaki tkwi w nich potencjał.

Pierwsze spotkania odbędą się już w lutym. Program potrwa do końca 2011 roku.

do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów