Projekt dla wykluczonych

16 Lutego 2012

 

Dofinansowanie do nauki, rehabilitacja, warsztaty witrażu i rzeźbiarstwa ? to tylko niektóre z działań w ramach tegorocznej edycji programy ?Równi  lecz różni?.

Rusza kolejna edycja programu ?Równi lecz różni? realizowanego od 2008 r. przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu  Operacyjnego ?Kapitał Ludzki?. W tym roku do programu zaproszono 218 mieszkańców powiatu kieleckiego,  zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym - osoby niepełnosprawne, podopiecznych  warsztatów terapii zajęciowej w Zgórsku i Fanisławicach, usamodzielniających się wychowanków  placówek opiekuńczych oraz dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

- Chcemy im zaoferować szeroki wachlarz usług o charakterze zdrowotnym, społecznym, zawodowym i edukacyjnym ? wylicza Anna Biela, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. ? Naszym celem jest także  pomoc  rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych.

Podobnie jak i w ubiegłych latach niepełnosprawni uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z różnych formy aktywizacji  zdrowotnej, edukacyjnej i społecznej oraz usług asystenckich, których celem jest podniesienie ich  kompetencji społecznych oraz przekonani, że z powodzeniem mogą sami radzić sobie w życiu.

- Zorganizowane zostaną także wyjazdy szkoleniowe ? dodaje Anna Bielna. ? Nowością w tegorocznym projekcie będą warsztaty "Jestem pełnowartościową kobietą" połączonych z aktywizacją zdrowotną dla 11 kobiet po mastektomii.

Ciekawe działania w ramach projektu zaproponowano dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Zgórsku (gdzie działać będzie pracownia witrażu) i Fanisławicach (tu przewidziano m.in. pracownię meblarsko-rzeźbiarską). Osobna grupa przedsięwzięć została skierowana do usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych, którzy mogą liczyć na wsparcie w  sfinansowaniu zajęć szkolnych, czesnego oraz zakupu pomocy dydaktycznych, opłat za akademik czy  bursę, pomoc na kontynuowanie nauki i w zagospodarowaniu się oraz udział w kursach i szkoleniach.

- Na pomoc mogą także liczyć wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka ? mówi Anna Bielna. ? W dalszym ciągu działać będzie Punkt Doradczo- Konsultacyjny. Planujemy także zakup dla uczestników projektu biletów do  kina, teatru czy na koncerty.

Chętni będą mogli skorzystać z pomocy finansowej na uzupełnienie wykształcenia na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym lub policealnym i co ważne - będzie istnieć możliwość dowozu do szkoły osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazują, że projekt ?Równi lecz różni? jest bardzo potrzebny. Wszystkie zawarte w nim działania, przy wsparciu środków unijnych, służą zapobieganiu wykluczeniu społecznemu i integracji osób niepełnosprawnych.

Całkowity budżet projektu na 2012 rok zamknie się w kwocie 1 546 420 zł,  z czego dofinansowanie unijne to 1 384 045 zł.

Według Narodowego Spisu Powszechnego  w powiecie kieleckim jest 19915 osób niepełnosprawnych w wieku od 15 lat. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności   wydał w 2010 r.  3909  orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Z danych PCPR wynika, że procesem usamodzielniania się  objętych było w 2011 r. 109 osób, a w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywało  80 dzieci w wieku 15-25 lat. Do tych trzech grup zagrożonych wykluczeniem społecznym skierowany jest projekt ?Równi lecz różni?.

Agata Niebudek-Śmiech
do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów