Prawie 2 tysiące osób otrzymało bezpłatną pomoc prawną

3 Lutego 2022

W 2021 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie kieleckim skorzystało prawie 2 tysiące osób. Najwięcej spraw, z którymi w ubiegłym roku zgłaszali się po pomoc mieszkańcy powiatu dotyczyło prawa cywilnego. Prawnicy udzielali również porad z zakresu prawa rodzinnego, pracy, karnego i ubezpieczeń społecznych. nieodpłatna pomoc prawna, Fot. archiwum

Sposoby rozwiązania małżeństwa, rozwód a separacja, orzekanie o winie, uzyskanie alimentów na dziecko, uprawnieni do dziedziczenia i zachowku, świadczenia i zasiłki, uprawnienia do sprawowania władzy rodzicielskiej - m. in. takimi sprawami zajmowali się specjaliści w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Spraw było wiele, bo z tej formy pomocy skorzystały w ubiegłym roku 1893 osoby.

Mirosław Gębski starosta kielecki- Z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystało ponad 1500 osób, a z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego ponad 300 osób. W punktach prowadzonych przez samorząd prawniczy 1034 razy udzielono pomocy prawnej, a w punktach prowadzonych przez organizację pozarządową było to 859 spraw - informuje Mirosław Gębski starosta kielecki.  

Ponad 900 wszystkich porad w 2021 roku dotyczyło prawa cywilnego, a ponad 300 spraw dotyczyło prawa rodzinnego. Po pomoc specjalistów najczęściej zgłaszały się w osoby z grupy wiekowej 35-45 lat. Było to ponad 400 osób. Spośród wszystkich, którzy skorzystali z pomocy, ponad 1200 osób to mieszkańcy wsi. Co ciekawe, częściej z problemem przychodziły kobiety (ponad 1100) niż mężczyźni (ponad 700).

- Pomoc udzielana w punktach polegała m.in. na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postepowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. Specjaliści wskazywali też osobie uprawnionej sposób rozwiązania jej problemu prawnego - mówi Mirosław Gębski.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Wykaz punktów, w których udzielana jest pomoc oraz wszelkie dotyczące jej szczegóły dostępne są na stronie internetowej https://bip.powiat.kielce.pl/nieodplatna-pomoc-prawna/index.

 plansza 1

 

plansza 2

Przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

  1. osoba uprawniona składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej*
  2. osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według  kolejności zgłoszeń, po uprzednim umówieniu terminu:

do góry
Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów