Pracować dla wspólnego dobra

14 Stycznia 2010

O najważniejszych przedsięwzięciach minionego roku i planach na 2010 r. rozmawiamy z przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach - Tomaszem Lato.

- Jaki był miniony rok dla Rady Powiatu Kieleckiego ?

- W 2009 r. Rada Powiatu obradowała na ośmiu posiedzeniach. Przed nami - pierwsza tegoroczna sesja, która będzie sesją budżetową. Uchwała budżetową to jeden z najistotniejszych dokumentów, który wyznacza ramy i kierunki naszych działań na dany rok. Radni zbiorą się 21 stycznia i mam nadzieję, że dyskusja nad budżetem 2010 będzie konstruktywna i owocna. Przed nami rok, w którym założyliśmy sobie wiele ambitnych celów. Ale trzeba również pamiętać, że będzie to rok wieńczący kadencję samorządu. I to powinno nas mobilizować do pracy i działań na rzecz społeczności naszego powiatu.

- Jakie przedsięwzięcia uznaje pan za najważniejsze w minionym roku ?

- Bez wątpienia ? pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej i programów rządowych, które przeznaczone zostały m.in. na modernizacje dróg. Bardzo dużo działo się w oświacie ? na początku roku otworzyliśmy drugi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie, budujemy hale sportowe przy naszych szkołach. Mam wrażenie, że sieć naszych szkół została już ukształtowana tak, że spełnia ona oczekiwania młodzieży, choć cały czas musimy rywalizować ze szkołami kieleckimi, ale to współzawodnictwo wpływa na podniesienie jakości pracy naszych placówek oświatowych. I tu przed dyrektorami szkół stoi wielkie wyzwanie. Cieszy uporządkowanie spraw w Wydziale Komunikacji ? dziś nie ma tu kolejek, interesanci są sprawnie obsługiwani.

- Rada Powiatu dobrze ocenia pracę powiatowych placówek służby zdrowia.

- Cieszy fakt, że nasze placówki mogą pochwalić się dodatnimi wynikami finansowymi, mają dobrą opinię wśród pacjentów, wzbogaciły się o nowoczesny sprzęt medyczny. Wszystkie trzy jednostki ? Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka ? Szpital Specjalistyczny w Kielcach, Szpital Powiatowy w Chmielniku oraz Powiatowe Centrum Usług Medycznych sięgnęły w ubiegłym roku po pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu ?Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia?. Te wszystkie działania służą mieszkańcom powiatu. Do nich także skierowany jest program ?Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności?, w ramach którego działa wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych, odbywają się także zajęcia rehabilitacyjne. W 2009 r. objęto programem prawie 4 tys. osób.

- Jedną z form integracji społeczności lokalnej są imprezy kulturalne i sportowe. Jak pan ocenia ten obszar działania samorządu powiatowego ?

-Organizowane przez nas imprezy kulturalne cieszą się coraz większą popularnością. Wymienię tu np. Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Chmielniku, Przegląd Chórów na Świętym Krzyżu, Powiatowy Przegląd Kapel i Solistów czy Orkiestr Dętych, Dożynki Powiatowe, Jarmark Świętokrzyski, Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego czy Godki spod Łysicy. Te wszystkie imprezy mają nie tylko promować nasz powiat, ale i budować jego tożsamość i poczucie wspólnoty. Naprawdę mamy się czym chwalić ?w gminach naszego powiatu żyją wspaniali twórcy, mamy uzdolnioną artystycznie i sportowo młodzież.

- Czego życzyć radzie w nowym roku ?

- Sądzę, że tego, by była ona płaszczyzną merytorycznej dyskusji i wymiany poglądów, by radni, którzy przecież reprezentują różne opcje, potrafili wznieść się ponad podziałami i pracować dla wspólnego dobra. Życzę radzie również tego, by podejmowane przez nią uchwały spełniały oczekiwania mieszkańców powiatu.

- Dziękuję za rozmowę.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Wakacyjne przerwy w pracy poradni Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów