Pracodawcy o kształceniu zawodowym

8 Lipca 2015

Ministerstwo Edukacji Narodowej poprosiło pracodawców
o opinię na temat  podstawy programowej kształcenia w zawodach.

Konsultacje w sprawie przeglądu podstawy programowej kształcenia w zawodach ruszyły od początku lipca i potrwają do końca września. Ministerstwo Edukacji narodowej chce, by przedsiębiorcy mieli decydujący wpływ na to, czego będą uczyć się młodzi ludzie.

Obowiązujące obecnie podstawy programowe dla wszystkich zawodów zostały opracowane w 2012 r. Od ich publikacji upłynęły już trzy lata, w czasie których pojawiły się nowe technologie, wymagające specyficznych umiejętności. Zmieniły się też oczekiwania rynku pracy w stosunku do pracowników. Najlepiej znają je pracodawcy i dlatego zostali zaproszeni do przeglądu podstaw programowych dla wszystkich zawodów.

MEN nie ma wątpliwości, że dzięki opiniom pracodawców podstawa programowa ma szansę stać się nowoczesnym dokumentem odpowiadającym na aktualne potrzeby rynku pracy.

Dla przedsiębiorców przygotowano kwestionariusz, który mogą oni wypełnić elektronicznie.  KWESTIONARIUSZ znajduje się na stronie Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU) oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po jego wypełnieniu automatycznie generowany jest kod dostępu (hasło), który umożliwia wejście do strefy, w której można dokonać oceny konkretnych podstaw programowych.

W celu zaopiniowania zapisów dla konkretnego zawodu, należy wybrać ten zawód/te zawody z rozwijalnej listy. Pojawia się wówczas ankieta, w której wymienione są zadania zawodowe, umiejętności i kompetencje zawarte w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie.

Umiejętności te pogrupowano w trzech kategoriach: specyficzne dla konkretnego zawodu, wspólne dla zawodów w danym obszarze oraz wspólne dla wszystkich zawodów.

Wypełniający ankietę może ocenić ważność każdego zadania zawodowego i każdej umiejętności w skali: bardzo ważne, ważne, mało ważne, zbędne. Jeśli zapis którejkolwiek umiejętności jest według wypełniającego nieważny lub nieadekwatny do wykonywanych zadań zawodowych, można się tymi spostrzeżeniami podzielić w części „Uwagi”.

Ankieta daje też możliwość wskazania, że według wypełniającego, w podstawie programowej brakuje jakiejś umiejętności lub kompetencji. Po zapisaniu ankiety istnieje możliwość wielokrotnej edycji wypełnionej ankiety, wnoszenia poprawek i uzupełnień.

Weź udział w konsultacjach podstawy programowej kształcenia w zawodach → TUTAJ.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów