Pożytek przyznany
24 Kwietnia 2025W Starostwie Powiatowym w Kielcach podpisano umowy na przyznanie dofinansowania na realizację zadań z zakresu kultury. Środki te zostaną przeznaczone na wspieranie inicjatyw podtrzymujących tradycję, organizację wydarzeń i rocznic historycznych, popularyzację postaci związanych z powiatem kieleckim oraz upamiętnienie ważnych wydarzeń z regionu.
Umowy podpisali starosta kielecki Tomasz Pleban oraz członek zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski.
Każdy z tych projektów ma na celu pielęgnowanie lokalnych tradycji, popularyzację ważnych postaci i wydarzeń historycznych oraz integrację społeczności wokół dziedzictwa kulturowego regionu.
- Jak co roku przyznajemy dofinansowanie do pożytku z dziedziny kultury. Komisja oceniła pozytywnie dziewięć wniosków, które spełniły wymogi formalne i wpisują się w idee oraz cele założone przez nasz samorząd - powiedział starosta Tomasz Pleban.
Wramach dofinasowania powiat kielecki wesprze róźnorodne projekty, które promuja dziedzictwo kulturowe i loklane tradycje. Wśród inicjatyw znalazły się:
✅ Fundacja Pasiak Świętokrzyski Projekt zakłada realizację sześciu wykładów dotyczących charakterystyki stroju ludowego na ziemi kieleckiej wraz z prezentacją stroju kieleckiego damskiego i męskiego, a także tradycyjnych zapasek kieleckich i chust ludowych. Dodatkowo organizacja przeprowadzi sześć warsztatów malarskich inspirowanych wzornictwem zapaski kieleckiej.
✅ Stowarzyszenie Przyjaciół Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego - Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej Głównym celem wydarzenia, które odbędzie się w Nowej Słupi, jest wspieranie lokalnych tradycji kultury, w tym kultywowanie ginących zawodów oraz upowszechnianie wiedzy na temat twórczości ludowej. Festiwal obejmuje:
- pokazy ginących zawodów,
- warsztaty z twórcami ludowymi,
- prezentację dorobku Kół Gospodyń Wiejskich,
- edukację kulturalną.
W ciągu dwóch dni festiwalu na scenie zaprezentuje się 20 zespołów ludowych z powiatu kieleckiego, odbędą się pokazy taneczne, koncerty oraz prezentacje rzemiosła artystycznego.
✅ Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii Projekt obejmuje odsłonięcie muralu upamiętniającego generała broni Tadeusza Buka w jego rodzinnej miejscowości - Mójczy. Mural powstanie na ścianie frontowej Szkoły Podstawowej, do której generał Buk uczęszczał.
✅ Stowarzyszenie Agroturystyczne „Wierna Rzeka” Projekt „Co nam w duszy gra” to spotkanie z tradycją, które ma na celu integrację społeczności oraz promocję dziedzictwa kulturowego regionu poprzez muzykę, śpiew i kulturę ludową.
✅ Fundacja Opcja Benedykta Projekt zakłada organizację objazdowej wystawy rysunkowo-historycznej, poświęconej sakralnemu dziedzictwu powiatu kieleckiego, jego architekturze, historii oraz roli w życiu duchowym i społecznym regionu. Obrazy zostały opracowane przez Romana Mirowskiego, architekta, publicystę i badacza dziedzictwa architektonicznego. Wystawę będzie można zobaczyć w Masłowie, Zagnańsku, Sanktuarium na Św. Krzyżu oraz w domu dla niepełnosprawnych w Piekoszowie.
✅ Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Lechówku Organizacja „Ludowej potańcówki na dechach”, promującej folklor i gwarę świętokrzyską. Wydarzenie ma na celu:
- promocję tańców ludowych,
- integrację młodszych i starszych pokoleń wokół kultury ludowej,
- pielęgnowanie regionalnych tradycji muzycznych. Impreza skierowana jest do mieszkańców gmin Łagów, Bieliny, Nowa Słupia i Raków.
✅ Stowarzyszenie Zdrowy Człowiek EMERYK Projekt obejmuje koncert niepodległościowy „Pieśń dla niepodległej”, upamiętniający 107. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, a jego celem jest zaprezentowanie muzycznych odniesień do wydarzeń politycznych, obyczajowych i kulturowych w historii niepodległej Polski.
✅ Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej Projekt obejmuje pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz rozwój świadomości narodowej młodzieży z gminy Daleszyce. W ramach zadania zaplanowano:
- udział w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę mordu na mieszkańcach Daleszyc, Górna i Bielin,
- wyjazd edukacyjny do Świętokrzyskiej Zagrody Kultury w Hucie Szklanej,
- opracowanie gry terenowej „Na szlakach Daleszyckiej Ziemi”, związanej z historią regionu.
✅ Stowarzyszenie Chóru „Con Passione” Projekt obejmuje przygotowanie oraz realizację koncertu patriotycznego, upamiętniającego działalność Armii Krajowej na terenach powiatu kieleckiego. Głównym celem jest popularyzacja wiedzy mieszkańców na temat wkładu oddziałów AK w odzyskanie przez Polskę wolności, a także pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz rozwój świadomości narodowej.
Dzięki przyznanym środkom finansowym możliwe będzie kontynuowanie tradycji, rozwój edukacji historycznej i kulturalnej, a także integracja lokalnej społeczności wokół wspólnego dziedzictwa.