Poznajmy starostów dożynek

26 Sierpnia 2022

Monia Waldon i Jan Ozga będą w tym roku reprezentować rolników z powiatu kieleckiego na Dożynkach, które 28 sierpnia odbędą się w Górnie. Przedstawiamy Państwu starostów Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno.

Monika Waldon od urodzenia mieszka w Krajnie Łękach. Tam zajmuje się uprawą truskawek, a na potrzeby swojego gospodarstwa także ziemniaków i zboża. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 3,7 ha. Przejęła je w 2005 roku po rodzicach. W jego prowadzeniu pomaga pani Monice najbliższa rodzina. Starościna dożynek przyznaje, że praca w gospodarstwie jest bardzo trudna i w bardzo dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych, które w tym roku nie były zbyt łaskawe.

Uprawia truskawki odmiany deserowej Honey. Owoce przekazuje do przetwórstwa. - W uprawie truskawek ogromne znaczenie ma pogoda, bo to od niej w dużej mierze zależy ilość i jakość zbiorów - przyznaje Monika Waldon.

Jest mężatką, ma dwoje dzieci. Pasjonuje się ogrodnictwem i gotowaniem. W wolnych chwilach czyta książki, głównie zawierające prawdziwe historie. Pani Monika jest członkiem Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej „Warkocz”. Z wykształcenia jest technikiem żywienia zbiorowego.

Jan Ozga

Mieszkaniec Skorzeszyc od urodzenia, z tej wsi pochodzi też jego małżonka Barbara, z którą mają 3 dzieci - obecnie już dorosłych synów. Pan Jan jest już dziadkiem, posiada 3 wnucząt - dwie wnuczki i jednego wnuka. Jest hodowcą koni i trzody chlewnej. Tę drugą hodowlę musiał czasowo zawiesić ze względu na Afrykański Pomór Świń.

Hodowlą koni zajął się w 2004 roku, gdy wraz z żoną zaczął prowadzić swoje gospodarstwo. Hoduje polskie konie zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim. Konie posiadają pełną dokumentację hodowlaną. U pana Jana konie się rodzą, są odchowywane do roku, a następnie przekazywane do dalszej hodowli. Pan Jan zapewnia im pokarm z własnego pola. Zwierzęta korzystają u niego z wybiegu o długości około 800 metrów i szerokości ok. 30 metrów. W tej chwili w jego gospodarstwie przebywają dwie utytułowane klacze i jeden źrebak, choć, jak sam przyznaje, były czasy, że zajmował się 12 końmi. Pan Jan swoje konie traktuje z dużą troską, kocha je za ich mądrość, wierność.

Areał Pana Jana wynosi 10 ha, w tym 7,5 jako grunty własne, 2,5 grunty dzierżawione. Głównie to pola orne i łąki. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga małżonka, która posiada rolnicze wykształcenie.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji