Pożegnaliśmy ostatniego obrońcę Westerplatte

9 Sierpnia 2012

W Brzezinach odbył się pogrzeb majora Ignacego Skowrona - ostatniego Westerplatczyka.


W uroczystościach pogrzebowych, które miały charakter wojskowy uczestniczyli żołnierze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Brzezin i okolicznych miejscowości.

Hołd ostatniemu obrońcy Westerplatte złożyli również starosta kielecki - Zdzisław Wrzalka, wicestarosta - Zenon Janus, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Kielcach - Renata Janik oraz przedstawiciele Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W homilii proboszcz parafii w Brzezinach ks. Jan Pragnący, przypomniał postać Ignacego Skowrona i jego zasługi dla ojczyzny.
? Ze względu na przeszłość był znany niemal w całej Polsce. Z kolegami walczyli, aby Polska była Polską ? mówił.

Starosta w imieniu samorządowców powiatu kieleckiego pożegnał majora Skowrona.
? Miałem przyjemność poznać majora Ignacego Skowrona przed laty. Ujęła mnie wtedy jego otwartość i znakomita pamięć. Gdy w lutym tego roku odwiedziłem go w domu w Sitkówce, żeby wręczyć mu nominację na honorowego członka Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych,  Pan Ignacy opowiadał o tej nocy z 1939 roku ? mówił Zdzisław Wrzałka.

Ignacy Skowron miał 97 lat, mieszkał wraz z rodziną w  podkieleckiej Sitkówce.  Na służbę na Westerplatte Ignacy Skowron został skierowany  w marcu 1939 r. z  kieleckiego 4 Pułku Piechoty Legionów. W maju otrzymał awans na kaprala. Po kapitulacji placówki trafił do niewoli niemieckiej, z której został zwolniony w listopadzie 1940 r. Zamieszkał z rodziną w Radkowicach koło Chęcin i rozpoczął pracę na kolei. Został odznaczony Krzyżem Virtutti Militari.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji