Powiat ze strategią

30 Marca 2010

Strategię rozwoju powiatu kieleckiego uchwalono podczas wtorkowej (30 marca) Sesji Rady Powiatu Kieleckiego.

"Stratagia Rozwoju Powiatu Kieleckiego do roku 2020 " to dokument określający  podstawowe kierunki działań samorządu. Najważniejsze obszary rozwoju powiatu to: edukacja, walka z bezrobociem, zdrowie i opieka społeczna, rozwój infrastruktury drogowej i gospodarki oraz ochrona środowiska. Na tej podstawie wytyczono trzy cele strategiczne: rozwój zasobów ludzkich i instytucjonalnych, ochrona i racjonalne wykorzystanie  środowiska i dóbr kultury oraz rozwój gospodarczy oraz rozwój infrastruktury technicznej i społecznej.
W strategii wskazano także źródła finansowania  realizowanych przedsięwzięć, które opierać się będą na budżecie powiatu oraz środkach zewnętrznych m.in. unijnych.

Gośćmi wtorkowej sesji Rady Powiatu Kieleckiego byli komendanci - Komendy Miejskiej Policji w Kielcach - Robert Szydło oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach - Zdzisław Kuźdub.
I przekazanych przez Roberta Szydło informacji wynika, że  w 2009 r. zanotowano 4 tys. 737 przestępstw, więcej niż w roku poprzednim. Pocieszające jest to, że zmalała liczba  kradzieży (w tym - samochodów), rozbojów, bójek i pobić oraz przestępstw nieletnich.
Radni powiatowi dopytywali komendanta o planowane zmiany na "mapie" posterunków policji w powiecie.
- Rzeczywiście prowadzone są prace nad strukturą  Komendy Miejskiej Policji w Kielcach i jeżeli uznamy, że coś w tej materii należałoby zmienić, to z pewnością przeprowadzimy konsultacje z samorządami - zapewniał komendant Szydło.

Z danych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w powiecie kieleckim w ubiegłym roku zanotowano 1934 zdarzeń, z czego 949 to pożary. Niestety, większość z nich to podpalenia.

Podczas wtorkowej sesji radni powiatowi przyjęli  sprawozdanie z wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej oraz podjęli  dziewięć uchwał dotyczących m.in. likwidacji  trzech liceów profilowanych w Bodzentynie,  Łopusznie i Nowej Słupi oraz regulaminy określającego szczegółowe warunki przyznawania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy i mieszkaniowego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, wysokości i warunki  wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli i poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w powiatowych placówkach oświatowych.
Radni jednogłośnie przyjęli także uchwałę przyznającą pierwszeństwo i wyrażającą zgodę na zbycie w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców lokali mieszkalnych i  nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkami położonych w obrębie Starochęciny ( gmina Chęciny). Najemcą zostały udzeielone bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości.

W części poświęconej na interpelacje radny Marian Zarzycki pytał o plany utworzenia w jednym z powiatowych szpitali oddziału ratunkowego.
Wicestarosta kielecki - Marian Ferdek odpowiedział, że takich planów nie ma i w tej sprawie nie są prowadzone żadne rozmowy. Natomiast radny Kazimierz Bielecki dopytywał o remonty cząstkowe  na drogach powiatowych.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach - Jerzy Komorniczak odpowiedział, że w środę, 31 marca  rozstrzygnięte zostaną przetargi na te remonty i powinny one ruszyć po świętach.

Tuż po sesji odbyło się przedświąteczne spotkanie, podczas którego przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Tomasz Lato złożył samorządowcom życzenia świąteczne: - Życzę państwu spokoju w rodzinach, radości i uśmiechu - powiedział przewodniczący Lato, a starosta kielecki - Zenon Janus podziękował radnym za dotychczasową owocną i merytoryczną współpracę.



do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów