Powiat wspiera przedsiębiorczość - Bodzentyn

11 Marca 2016
Spotkanie z przedsiębiorcami z gmin Bodzentyn i Górno

W Bodzentynie odbyło się drugie z cyklu siedmiu spotkań dla przedsiębiorców pn. „Powiat kielecki – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju”. Na zaproszenie starosty kieleckiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu odpowiedzieli właściciele firm z gmin Bodzentyn oraz Górno.

Zainicjowany przez samorząd powiatu kieleckiego cykl spotkań dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw organizowany jest w celu przybliżenia możliwości i zasad korzystania z funduszy unijnych w nowym okresie programowania 2014 – 2020 oraz z form pomocy jakie przedsiębiorcom oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach.

Podczas spotkań specjaliści informują na jakie dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego mogą liczyć przedsiębiorcy oraz w jakich projektach PUP skierowanych do pracodawców mogą uczestniczyć. Prelegenci szczegółowo odpowiadają także na pytania właścicieli firm. Po części informacyjnej pozostają do dyspozycji przedsiębiorców. Przewidziany jest również czas na indywidualne konsultacje.

- Spotkania mają charakter otwarty, nie obowiązuje podczas nich rejonizacja. Każdy przedsiębiorca i osoby zainteresowane tematyką dofinansowania firm są mile widziani. To wyjątkowa okazja, by skorzystać z wiedzy specjalistów praktycznie w miejscu swojego zamieszkania. Chcemy wspierać rozwój przedsiębiorczości w naszym powiecie. Dajemy wiedzę i dopingujemy do działania – zachęca do udziału starosta kielecki Michał Godowski.

W Bodzentynie o nowych w 2016 roku formach wsparcia dla pracodawców i osób bezrobotnych chcących rozpocząć działalność gospodarczą opowiadała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach – Małgorzata Stanioch oraz Anna Pańska – Zbróg, doradca zawodowy PUP. Przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się o formach pomocy, takich jak np. bon stażowy, szkolenia grupowe czy o warunkach jakie należy spełnić, aby skorzystać z doposażenia stanowiska pracy w kwocie 20 tys. zł.

Małgorzata Stanioch m.in. zachęcała pracodawców do zatrudnienia młodego bezrobotnego do 30 r.ż. bez doświadczenia oraz opowiadała o refundacyjnych korzyściach z tego tytułu. Podkreśliła również, że sami przedsiębiorcy mogą skorzystać np. ze wsparcia na szkolenia. - W tej chwili stawia się na szkolenie zawodowe, ale to państwo decydują o wyborze – mówiła.

Dyrektor PUP zapraszała także do bezpośredniego kontaktu z pracownikami urzędu. - Nasz urząd jest również dla przedsiębiorców i pracodawców. Zawsze służymy pomocą w dopasowaniu form wsparcia do państwa potrzeb – podsumowała.

W drugiej części spotkania o środkach unijnych dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz zasadach ich przyznawania opowiedziała Sylwia Mucha kierownik Oddziału ds. Innowacji i i Transferu Wiedzy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. - Nowa perspektywa RPO w latach 2014 – 2020 przeznaczona jest w większości na rozwój przedsiębiorczości - rozbudowę przedsiębiorstw pod kątem wprowadzania nowych produktów czy usług, na badania oraz szkolnictwo zawodowe. Do dyspozycji mamy 1 364 mln Euro – zaznaczyła Sylwia Mucha. Mówiła o nowych konkursach i naborach wniosków szczególnie skupiając się na osi priorytetowej Innowacja i Nauka, tłumaczyła zasady punktacji, podpowiadała także w jaki sposób można uzyskać więcej punktów za projekt.

- O czym powinniśmy najbardziej pamiętać wychodząc z tego spotkania? - pytał na zakończenie specjalistkę od funduszy unijnych prowadzący spotkanie Karol Kaczmarski, prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii - Stawiajmy na innowacyjność. Pamiętajmy także o tym, że wnioski musimy wypełnić w specjalnym narzędziu do ich składania tzw. Generatorze Wniosków Aplikacyjnych, musimy też skrupulatnie pilnować terminów – zaznaczyła kierownik Oddziału ds. Innowacji i i Transferu Wiedzy.

Na koniec przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych funduszami unijnymi oraz zasadami przygotowywania wniosków zaprosiła do Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, mieszczącego się przy ul.Leonarda 1 w Kielcach.

Cześć informacyjną podsumował uczestniczący w szkoleniu Józef Szczepańczyk – członek Zarządu Powiatu w Kielcach tłumacząc ideę cykliczności przedsięwzięcia – Podjęliśmy decyzję, żeby zrobić cykl spotkań dla przedsiębiorców ze wszystkich gmin z terenu powiatu. Chcemy, by każdy miał szansę dowiedzieć się o możliwościach rozwoju i nowych ofertach wsparcia. Zorganizowaliśmy te spotkania, bo z naszych doświadczeń wiemy, że najsłabszym punktem w kwestii rozwoju przedsiębiorczości jest przepływ informacji. Mam ogromną prośbę do wszystkich chcących rozwijać się przedsiębiorców, proszę pytać i jeszcze raz pytać na każdym etapie ubiegania się o wsparcie – podkreślił Józef Szczepańczyk.

W trakcie kolejnej części szkolenia przeznaczonej na indywidualne konsultacje, uczestnicy pytali m.in. o refundację wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnienie bezrobotnego do 30 r.ż. Byli również zainteresowani dofinansowaniem kształcenia pracowników. - Są to kwoty do 11 tys. zł. na jednego pracownika w skali roku kalendarzowego – wyjaśniała w indywidualnej rozmowie dyrektor PUP.

W spotkaniu oprócz starosty Michała Godowskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach – Jana Cedro uczestniczyli również: Józef Szczepańczyk członek Zarządu Powiatu w Kielcach, sekretarz powiatu Barbara Piwnik, a także naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Bożena Gumułka.

Starosta kielecki oraz przewodniczący Rady Powiatu zapraszają przedsiębiorców powiatu kieleckiego na kolejne spotkania informacyjne ze specjalistami, pn. „Powiat kielecki – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju”:                  - 14 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Chmielnik, Pierzchnica, Raków - Chmielnickie Centrum Kultury, Starobuska 10, Chmielnik, godz. 15.
- 15 marca – spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Łopuszno, Strawczyn, Mniów - Hotel "Dudek", ul. Leśna 2, Mniów, godz. 15.
- 16 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Miedziana Góra, Zagnańsk, Masłów - Hotel „Grafit”, Kostomłoty Pierwsze, godz. 15.
- 17 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Morawica, Daleszyce  „Stary Młyn”, Spacerowa 1A, Morawica, godz. 15.

Spotkania mają charakter otwarty, nie obowiązuje rejonizacja.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów