Powiat kielecki wychodzi ze strefy wysokiego bezrobocia

19 Października 2021

8,4 procent wyniosła stopa bezrobocia na koniec sierpnia bieżącego roku w powiecie kieleckim. Dzięki temu nasz powiat wyszedł z grupy powiatów wysokiego bezrobocia.Targi Pracy w Chmielniku

Stopa bezrobocia jest to wyrażony w procentach stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo.

- Należy jednak pamiętać, że stopa bezrobocia nie oddaje dokładnie rozmiarów bezrobocia. Istnieje grupa ludzi, którzy nie rejestrują się w urzędzie pracy i samodzielnie szukają zatrudnienia. Niemałą grupę stanowią osoby, które rejestrują się jako bezrobotne, a wykonują pracę „na czarno” - tłumaczy Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Stopa bezrobocia ma przede wszystkim wpływ na stan gospodarki. Może ona prowadzić do wzrostu poziomu inflacji. Wzrost gospodarczy jest w pewien sposób uzależniony od poziomu bezrobocia, natomiast poziom bezrobocia zależy od sytuacji gospodarczej w kraju i przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Zdjęcie ilustracyjne

Dla województwa świętokrzyskiego stopa bezrobocia na koniec sierpnia wyniosła 7,7 pkt. procentowego - ostatni raz taki wynik dla województwa zanotowano w sierpniu i we wrześniu 2019 roku.

Według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach największą stopę bezrobocia w naszym województwie odnotowują powiaty skarżyski, opatowski i konecki. Najniższą stopą bezrobocia mogą się pochwalić powiat buski i miasto Kielce.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny przeciętna stopa bezrobocia w powiecie kieleckim na koniec pierwszego półrocza 2021 r. pozwoliła nam wyjść z grupy powiatów wysokiego bezrobocia (8,9 pkt. procentowego), a na koniec sierpnia bieżącego roku wyniosła 8,4 pkt. procentowego. Dla przypomnienia, w styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia na naszym obszarze wynosiła 10,8 pkt. procentowego.

Stopa bezrobocia w powiecie kieleckim jeszcze nigdy nie była tak niska. Od 2013 roku PUP obserwuje stały spadek stopy bezrobocia w powiecie kieleckim. Wpływ na ten stan ma wiele czynników, m.in.: Tarcza Antykryzysowa, której wprowadzenie dało wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących działalność, minimalizując  negatywne skutki pandemii COVID - 19.

Kolejnym czynnikiem jest mniejsza liczba osób rejestrujących się w PUP w Kielcach. W okresie od stycznia do września 2021 roku włączono do ewidencji 7 072 osoby,  o 274 osoby mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i o 2 480 osób mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Ponadto od stycznia do września bieżącego roku więcej osób zostało  wyrejestrowanych z ewidencji urzędu. W tym roku liczba osób wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy refundowanej wróciła sprzed czasów pandemii. Większa liczba zatrudnienia wynika z wyższej liczby ofert pracy, które do urzędu wpływają. W okresie 9 miesięcy 2019 roku wpłynęło do PUP w Kielcach 3 176 ofert pracy (w tym 430 ofert pracy refundowanej), w analogicznym okresie 2020 roku ofert pracy wpłynęło do urzędu 2 066 (w tym 336 ofert pracy refundowanej), 2021 rok - 2 669 ofert (w tym 495 ofert pracy refundowanej).

Więcej osób otrzymało też środki na podjęcie działalności gospodarczej. W tym roku 159, o 66 osób więcej niż w okresie od stycznia do września roku ubiegłego i o 37 osób więcej w analogicznym okresie roku 2019. Osoby bezrobotne podejmują również chętniej zatrudnienie w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy. W tym roku z tej formy skorzystały już 93 osoby (więcej o 54 osoby niż w roku ubiegłym i o 24 osoby więcej niż w roku 2019).

Jak liczone jest wysokie bezrobocie? Za regiony wysokiego bezrobocia są uznawane te powiaty, w których stopa bezrobocia stanowi 150% lub więcej średniej stopy bezrobocia w kraju.

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów