Powiat kielecki przeciwko handlowi ludźmi
21 Lutego 2017W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach 22 lutego odbędzie się konferencja pt. „Powiat Kielecki przeciwko handlowi ludźmi”. - Spotkanie to kierujemy szczególnie do nauczycieli, rodziców i młodzieży oraz osób, które decydują się na emigrację zarobkową – mówi starosta kielecki Michał Godowski.
Podczas spotkania zostaną poruszone ważne tematy: o tym czym jest handel ludźmi i jakie są metody werbowania. Będziemy także wyjaśniać, jakie są sposoby ustrzeżenia się przed tym niebezpiecznym procederem.
– W świadomości społecznej zagrożenia związane z handlem ludźmi i tym, jakie istnieje ryzyko z podejmowaniem np. nielegalnej pracy za granicą nie jest dostrzegane. Problem niestety narasta i nie powinnyśmy przechodzić obok niego obojętnie – mówi starosta Michał Godowski.
Przestępczość dotycząca handlu ludźmi to m.in. przestępstwa związane z prostytucją, pornografią i innymi formami seksualnego wykorzystania, pracą przymusową oraz innymi formami wykorzystania poniżającego godność człowieka. Co roku służby identyfikują co najmniej kilkadziesiąt ofiar handlu ludźmi. Handel ludźmi jest przestępstwem przeciwko wolności, rażąco naruszającym godność i prawa człowieka. Jednocześnie, ze względu na bardzo złożony charakter, jest to czyn niezmiernie trudny do wykrycia i udowodnienia – czytamy na stronach Departamentu Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak się okazje, tylko jedna na sto osób dotkniętych handlem ludźmi poszukuje pomocy.
Z badań przygotowanych przez ministerstwo wynika, iż ponad połowa Polaków uważa, że w Polsce zdarzają się przypadki handlu ludźmi. Według 72 proc. badanych to kobiety są przede wszystkim narażone na stanie się ofiarami handlu ludźmi. Tylko co piąta osoba uznaje, że płeć nie ma znaczenia.
- Podczas spotkania chcemy zaprezentować wyniki badań społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą. Zaprosiliśmy przedstawicieli policji i urzędu pracy, którzy opowiedzą o tym, czym jest ochrona ofiar i jak ścigać sprawców handlu ludźmi - mówi Beata Mazur, główny specjalista, Zespołu ds. Edukacji kieleckiego starostwa. - Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się między innymi, jak dobrze zaplanować wyjazd, jak sprawdzić pośrednika i pracodawcę, wreszcie - gdzie zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa.
Konferencja odbędzie się w dniu 22 lutego 2017 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach, ul. Wrzosowa 44, w sali audytoryjnej nr 268.
Program konferencji:
10.00 – rejestracja uczestników
10.20 - Powitanie uczestników konferencji: Starosta Kielecki, Komendant Miejski Policji w Kielcach, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Mariusz Pasek – Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach
10.30 - Projekcja filmu: „Dwie małe dziewczynki” (5 minut).
Współczesne zagrożenia związane z emigracją zarobkową: handel ludźmi
10.35 - Czym jest handel ludźmi. Metody werbowania. Ochrona ofiar, ściganie sprawców handlu ludźmi – Asp. sztab. Robert Wojciechowski - przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Bezpieczna praca – pewna płaca
10.50 - Pierwsza praca z EURES. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Sieci Europejskich Ofert Pracy – Przemysław Kowalczyk – doradca EURES w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
11.05 - Agencja zatrudnienia – szansa czy zagrożenie? Sprawdzamy pośrednika i pracodawcę –
Pan Czesław Zender – nadinspektor pracy Sekcji Legalności Zatrudnienia Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.
Zanim przekroczysz granicę
11.20 - Film prewencyjny MSWiA: „Zobacz zanim wyjedziesz”(6 minut).
11.30 - ABC planowania wyjazdu za granicę – Pani Anna Korcipa – przedstawiciel Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
11.45 - Zakończenie.