Powiat dla kombatantów

27 Lutego 2015

Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych wznowiła działalność.

Starosta kielecki Michał Godowski przewodził I posiedzeniu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wzięli w niej udział przedstawiciele stowarzyszeń kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego z terenu powiatu kieleckiego: Związku Inwalidów Wojennych, Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Światowego Związku Żołnierzy, Związku Sybiraków, Kieleckiej Rodziny Katyńskiej, Związku Solidarności Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. W posiedzeniu uczestniczyli także Pełnomocnicy ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, z ramienia starosty kieleckiego – Anna Kołodziejska i marszałka województwa – Karol Fijałkowski.

- Chcę zapewnić o swoim wsparciu, jestem ideologicznie zaangażowany w działania na rzecz państwa środowisk. To jest bardzo ważna misja - te związki, stowarzyszenia, instytucje trzeba wspierać, dbać również o świadomość młodych ludzi w tej kwestii – podkreślił starosta witając uczestników spotkania.

Pierwsze posiedzenie rady przebiegało pod znakiem spraw organizacyjnych. Opracowano wstępny plan pracy powiatowej rady na nową kadencję 2014 – 2018, wybrano także przewodniczącego, którym został Michał Kosztołowicz reprezentujący Związek Sybiraków. Wiceprzewodniczącym obrano Stanisława Markowicza ze Związku Inwalidów Wojennych RP, a sekretarzem Mieczysława Kasińskiego z Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

- Główne nasze zadanie, to sprawić by żaden kombatant w powiecie nie czuł się samotny albo zapomniany – mówił Karol Fijałkowski przedstawiając propozycje dotyczące planu pracy rady na całą kadencję.

Za priorytety Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych uznała współpracę w celu integracji środowisk kombatanckich oraz rozwiązywania problemów z jakimi ich członkowie spotykają się na co dzień, a także wspólne planowanie obchodów rocznic historycznych wydarzeń.

Z kolei za jedno z ważniejszych zadań na najbliższy czas uznano krzewienie wiedzy historycznej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego wśród młodzieży. Starosta Michał Godowski zapewnił radę, że już w marcu w starostwie odbędzie się spotkanie z dyrektorami wszystkich podlegających powiatowi szkół w celu zaplanowania szkolnych uroczystości upamiętniających ważne historyczne wydarzenia.

Starosta poinformował także, że powiat jest gotowy do zorganizowania cyklicznego, corocznego wydarzenia związanego z obchodami rocznic.

- Dostrzegamy wielką potrzebę współpracy na rzecz integracji środowisk kombatanckich w interesie ludzi zasługujących na najwyższy szacunek i uznanie. Uważam, że nasze dzisiejsze spotkanie było pozytywne i dające nadzieję na dalszą współpracę – podsumował posiedzenie Michał Godowski, starosta kielecki.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów