Potwierdzono ognisko ASF w powiecie

27 Października 2021

Wystąpienie ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Lubania w gminie Chmielnik potwierdziły służby weterynaryjne. Odbyło się kolejne zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i podjęto dalsze decyzje. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i rozwojowa. Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

- Przed nami kluczowe doby. Ważna jest szybka likwidacja ogniska - mówili wicestarosta kielecki Tomasz Pleban i  Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z służbami weterynaryjnymi i mundurowymi podjęło już pierwsze działania mające zabezpieczyć gospodarstwo i zapobiec rozpowszechnianiu się wirusa. Przed wjazdem, jak i przy wyjeździe z miejscowości rozłożono maty ze środkiem do dezynfekcji. Gospodarstwo jest monitorowane przez odpowiednie służby. Ponadto Powiatowy Zarząd Dróg przygotuje znaki drogowe informujące o ograniczeniu prędkości do 20 km przed matami.

W kolejnych kilkunastu dniach podejmowane czynności będą miały na celu ustalenie przyczyn i sprawdzenie kolejnych gospodarstw pod kątem występowania ASF. 

- Już dzisiaj nasi inspektorzy rozpoczęli sprawdzanie innych gospodarstw w Lubani w strefie skażonej. W kolejnych dniach będziemy sprawdzać wszystkie gospodarstwa, nawet te nie hodujące świń w promieniu 10 kilometrów - tłumaczył dr Jarosław Sułek, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

 W gminie Chmielnik w obszarze skażonym, którego zasięg wynosi 1 kilometr występuje 10 gospodarstw, w których łącznie jest 750 świń. W obszarze zapowietrzonym (ok. 3 km) jest blisko 120 gospodarstw. Bardzo dokładne kontrole będą również prowadzone w strefie zagrożonej (ok. 7 km od miejsca ogniska).

Restrykcje dotyczą głównie transportu świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Jeżeli gospodarstwo hodujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF, obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa.

Jak informował Powiatowy Lekarz Weterynarii już dzisiaj w godzinach popołudniowych rozpoczną się czynności związane z utylizacją ogniska. Wyłoniona została firma, która specjalizuje się w likwidacji chorych zwierząt. Firma nie tylko przeprowadzi utylizację zwierząt, ale i całościowo zajmie się dezynfekcją pomieszczeń, ścian budynków, podwórka i drogi. Szacowane koszty tych zadań wyniosą około 200 tys. zł.  - Samochód, który będzie przewoził zutylizowane zwierzęta będzie zaplombowany. Firma ta zbierze również cały obornik - mówił dr Sułek.  

W walce z ASF bardzo ważna jest bioasekuracja, czyli działania mające na celu ochronę biologiczną i zdrowotną gospodarstwa przed wirusami i bakteriami. - Obowiązkowo wszystkie gospodarstwa w promieniu 10 kilometrów muszą mieć przed wjazdem na swój teren matę dezynfekującą oraz przed wejściem do pomieszczeń ze zwierzętami - mówił dr Sułek. Ważna jest też szczelność ogrodzenia gospodarstwa.

O dalszych czynnościach podejmowanych w celu zwalczania ASF będziemy informować na bieżąco.

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (1) Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego  (1)
4

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów